Feliks 28.12.2021 12:02

Dlaczego tak bardzo świętuje się wigilie Bożego Narodzenia, a nie same Boże Narodzenie? I skąd ten pomysł z jedzeniem i prezentami 24 grudnia skoro nie ma to nic wspólnego z istotą świąt?

Odpowiedź:

Wigilia to nazwa ogólna. Oznacza wieczór poprzedniego dnia. Czyli mamy np. wigilię Bożego Narodzenia, Wigilię Paschalną (w noc przed uroczystością Zmartwychwstania Pańskiego) i parę innych. Wzięło się to ze starożytnej tradycji, wywodzącej się jeszcze z tradycji biblijnej. Otóż Żydzi - więc Jezus też - liczyli dzień nie od północy, ale od zachodu słońca dnia poprzedniego. Wedle tej rachuby wieczorem 24 grudnia jest już 25 grudnia. Stąd na przykład obowiązek uczestnictwa w niedzielnej Mszy można spełnić już w sobotę, wieczorem, w brewiarzy w sobotę wieczorem odmawia się I nieszpory niedzieli (wieczorem w niedzielę II nieszpory)... My według innego przyjętego już zwyczaju początek dnia wyznaczamy na północ, ale szanujemy tę starą, biblijną tradycję. Stąd zwyczaj wigilii.

A że to uroczysta kolacja... Cóż, tak się to u nas przyjęło. Na zasadzie pewnej tradycji. Ale w Polsce, niekoniecznie w innych krajach. Serio. Różnie to w różnych krajach wygląda i niekoniecznie zaczyna się wieczorem 24 grudnia. Zobacz np. do Wikipedii. Czyli TUTAJ.  Bo wieczerza wigilijna to nie jest coś, co wynika z jakichś kościelnych przepisów, ale taka a nie inna tradycja w naszym kraju.

Prawosławni, choć świętują Boże Narodzenie w innym terminie, też mają przeróżne związane z tym świętem obyczaje.

J.

 

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg