DJRM 12.06.2018 19:24
Chcę zapytać w kwestii sakramentu Namaszczenia Chorych.
Czy Sakramentu można udzielić małemu Dziecku, ochrzczonemu, które nie miało możliwości popełnienia żadnego grzechu osobistego.
Trzy lata temu umierał pobity do nieprzytomności niespełna dwuletni Chłopczyk. Dzwoniłem do kapelana szpitala z sugestią o udzielenie Sakramentu. Nie wiem co zrobił ksiądz. Dziecko zmarło, wiem że jest w Niebie, Mały nie raz dał mi znać że JEST, pierwszy raz wtedy kiedy przyprowadził mnie na swój pogrzeb, którego data i miejsce (60 kilometrów od mojego miasta) było ścisłą tajemnicą.
Czy Sakrament Namaszczenia nie byłby pięknym darem Kościoła dla odchodzącego Dziecka?
Prawo kanoniczne stanowi (kanon 1004 - § 1): "Namaszczenia chorych można udzielić wiernemu, który po osiągnięciu używania rozumu, znajdzie się w niebezpieczeństwie śmierci na skutek choroby lub starości".
Dwuletnie dziecko jest uważane przez prawo kanoniczne za jeszcze nie używające rozumu. Ten wiek osiąga się po ukończeniu 7 roku życia (kanon 97 § 2)" Małoletni, przed ukończeniem siódmego roku życia, nazywa się dzieckiem i uważany jest za nie posiadającego używania rozumu. Po skończonym siódmym roku życia domniemywa się, że posiada używanie rozumu.
J.