czytelnik 08.01.2005 02:36

Z Ewangelii dowiaduje się, że wobec Piotra Jezus miał wielkie plany.
Mt4 18 Gdy [Jezus] przechodził obok Jeziora Galilejskiego, ujrzał dwóch braci: Szymona, zwanego Piotrem, i brata jego, Andrzeja, jak zarzucali sieć w jezioro; byli bowiem rybakami. 19 I rzekł do nich: «Pójdźcie za Mną, a uczynię was rybakami ludzi».
Mt 16 17 Na to Jezus mu rzekł: «Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jony. Albowiem nie objawiły ci tego ciało i krew6, lecz Ojciec mój, który jest w niebie. 18 Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą7.
Mt 26 75 Wspomniał Piotr na słowo Jezusa, który mu powiedział: «Zanim kogut zapieje, trzy razy się Mnie wyprzesz». Wyszedł na zewnątrz i gorzko zapłakał.
Mk 8 33 Lecz On obrócił się i patrząc na swych uczniów, zgromił Piotra słowami: «Zejdź Mi z oczu, szatanie, bo nie myślisz o tym, co Boże, ale o tym, co ludzkie».
J21 15 A gdy spożyli śniadanie, rzekł Jezus do Szymona Piotra: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie więcej aniżeli ci?» Odpowiedział Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego: «Paś baranki moje!» ... Po co Jezus 3x pyta Piotra, czy oczekuje skruchy i przyznania się do winy? Ponieważ nie ma tej skruchy, są ponownie puste deklaracje, więc odwołuje wcześniejsze plany wobec Piotra i nie mówi już że będzie rybakiem ludzi, że na nim będzie opierał się kościół, tylko że nadaje się tylko do roli zwykłego pasterza owiec (owieczek) i baranów (baranków),a może chodzi tu o uczynienie ludzi barankami ofiarnymi? Jak to wytłumaczyć? Czy może dlatego, że ludzie ukrzyżowali Jezusa wyraża się o nich w pewnym sensie pogardliwie, nie jak dawniej, „rybakami ludzi”, lecz ludzie to owce, barany. Skąd taki tekst?

Odpowiedź:

Piotr trzy razy odpowiada na pytanie Jezusa. Jego przyznanie się do winy było chyba w tym kontekście oczywiste. Nie ma mowy o tym, by Jezus jakoś zmieniał wobec niego swe plany. Na pewno nie zleca mu opieki nad swoim stadem baranków, bo tych... Jezus nie miał. Chodzi o opiekę nad Bożą owczarnią, czyli Kościołem.
Na pewno też określenie ludzi barankami nie było w ustach Jezusa żadną obrazą. Stary Testament często odwoływał się do obrazu pasterza i owczarni jako przedstawienia relacji Boga do Ludu Wybranego (zobacz np. Psalm 23). Także Nowy Testament zna to porównanie (J 10). Jezus mówiąc "paś baranki moje" wyraźnie zleca Piotrowi - jak to powiedziano wyżej - opiekę nad Kościołem...

J.

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg