Felek 23.03.2015 00:07

Szczęść Boże, proszę o udzielenie mi odpowiedzi na pytania:
1. Czy KK zweryfikował świętych z okresu średniowiecza o których dziś możemy mówić że nie byli zbyt "świątobliwi"?
2. Skąd w KK odbywały się dyskuje a nawet kłótnie w oparciu o Arystotelesa i Platona którzy mimo wszystko byli pogańskimi filozofami?
3. Co to jest arianizm wedyjski?
4. Dlaczego nazywamy się chrześcijanami? 99% ludzi na ulicy powie że od słowa chrzest a prawdą ponoć jest że od Chrystus jak np. Po angielsku Christ-Christian, czy więc nie powinniśmy być zwani np Chrystusowcami?
5. Czy na podstawie np. rang aniołów o jakich mówi nam Biblia możemy sądzić że u Pana Boga mamy jakiś rodzaj feudalizmu?

Odpowiedź:

1. Trudno mi odpowiedzieć na tak ogólnie zadane pytanie. Na pewno Kościół nikogo, kogo uznał za świętego, później z ołtarzy nie wyrzucił. Istnieją czasem wątpliwości, czy jakaś postać czczona w Kościele istniała albo czy cokolwiek o niej wiemy, bo obrosła tyloma legendami. Ale zmiany zdania na temat świętości nie było...

2. Nie bardzo wiem o co dokładnie chodzi, ale tylko wyjaśnię, że języka tych dwóch filozofów używano w teologii. Nie tyle przyjmowano ich koncepcje, to uznano je za użyteczne dla wyjaśniania prawd wiary...

3. Arianizm to herezja chrześcijańska. Zwolennicy Ariusza nie uznawali bóstwa Chrystusa. Wedy to księga bodaj hinduizmu. Nie mam pomysłu, co może znaczyć określenie "arianizm wedyjski". Brzmi trochę jak "wieprzowina z kurczaka".

4. Nazwa chrześcijanie wywodzi się od Chrystusa. Zobacz Dzieje Apostolskie 11, 26.

5. Nie wiem skąd taki pomysł.

J.

 

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg