Gość 28.01.2012 22:17
Szcześć Boże. Nie wiem czy to pytanie powinno byc publikowane aby nie namieszać w głowie innym. Chodzi mi o post ścisły. Nie jestem osoba której zależy na objadaniu sie w środe popielcową i wielki piatek. jednak z zachowaniem 3 posiłków mam czasem problem. Zaznaczam,że staram sie ograniczyc jedzenie , zmniejszyć to co jem normalnie.,odmawiam tez sobie kawy, słodyczy itp.Jednak czasem zjadam coś chociaż troche lub wypijam herbate poza tymi trzema posiłkami, lub to co mam zjeśc w tych 3 posiłkach podziele sobie np. na więcej razy. Moje pytanie jest stąd ,że zdarzyło się, że faktycznie zachowałam te 3 posiłki a potem miałam problem żołądkowy / wymioty/. Czy jeżeli w ten sposób postępuje to znaczy że nie zachowałam wymaganego postu ścisłego ???? Do wiadomości odpowiadajżcego- nie jestem nastolatką - mam 58 lat. Bardzo proszę o wyczerpującą odpowiedź. O ile możliwe prosze o podanie kto ustalił post ścisły ?????? Pozdrawiam. Z Bogiem.
Posty ustala zasadniczo Stolica Apostolska (papież), a zmiany w tych rozwiązaniach może ustanowić Episkopat danego terytorium. W Polsce zgodnie z prawem kanonicznym post ścisły obowiązuje w Środę Popielcową i Wielki Piątek. Przyjmuje się, że polega na tym, że człowiek nie je mięsa i może najeść się tylko raz do syta. poza tym może przyjąć dwa mniejsze posiłki. Ale jeśli kłopoty zdrowotne nie pozwalają Pani dostosować się ściśle do tych reguł, to nie ma problemu. Nie grzeszy Pani jedząc więcej.
Przy okazji warto przypomnieć, że zgodnie z kanonem 1252 KPK "prawem o wstrzemięźliwości (piątkowej) są związane osoby, które ukończyły czternasty rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia.
J.