Teresa 14.12.2011 16:41

Szczęść Boże
Witam

Mam pytanie dotyczace kultu Matki Bożej.
My katolicy wierzymy, że mamy jedną Matkę Bożą Maryję. Zastanawiam się dlaczego zatem Maryja jest przedstawiana w tak różny sposób na obrazach. Każda jest inna.
Dlaczego ta sama Matka Boża ma różne nazwy? Wiem, że jest to ziązane z miejscem, w którym się objawiła np. Matka Boża Fatimska. (bo objawienie nastąpiło w Fatimie stad nazwa
Dlaczego mówi się np Matka Boża Częśtochowska, Licheńska, Gidelska ( nie np Matka Boża z Częstochowy, z Lichenia itd.).
Wiem, że silnie rozwinięty kult maryjny związany jest też z Jej przymiotami np.
Matka Boża cierpliwie słuchająca z sanktuarium w Rokitnie. Zwana Matką Bożą Rokitniańską. Mam wrażenie, że każda z tych "Matek Bożych" jest inną osobą skoro inaczej się nazywa i wygląda?. Chociaż my katolicy wierzymy w jedną Matkę Bożą.

Idąc tym tokiem myslenia chciałam zapytać dlaczego np jeśli Jezus gdzieś w Biblii się objawił, czynił cuda np w Kanie Galilejskiej, dlaczego w odniesieniu do Jezusa nie mówimy Jezus Kany Galilejskiej, Jezus z Palestyny czy Jerozolimy. Podobnie jak w przypadku Maryi.
Jezus Chrystus tak jak Maryja jest jedną "osobą "
Jak to należy rozumieć?

Przyznam, że trochę sie w tym pogubiłam proszę o pomoc. Może uda się odpowiadającemu rozwiać moje wątpliwości.
Będę bardzo wdzięczna za jasną konkretną odpowiedź
pozdrawiam
z Panem Bogiem
Teresa

Odpowiedź:

Nazywając "Matka Boska Częstochowska" "Matka Boska Fatimska" itd mamy na myśli ciągle tę samą Bogurodzicę Dziewicę, Niepokalanie Poczętą w Wniebowziętą Matkę Jezusa Chrystusa. A owych nazw używamy dlatego, że w każdym z tych miejsc jest związana jest inna historia. Zawsze jednak, choć w wieloraki sposób dotyczy Maryi...

J.

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg