Gość 22.08.2011 17:47

Od pewnego czasu męczy mnie to czym tak naprawdę jest raj czy jest to pewnego rodzaju stan umysłu czy jest to miejsce gdzieś poza czasem i przestrzenią czy ten raj jest jak by miejscem gdzie spełnią się wszystkie nasze marzenia których nie mogliśmy z braku pewnych czynników doświadczyć za życia ?

Odpowiedź:

Kościół katolicki nie uczy, że człowiek po śmierci trafia do raju, ale do nieba. Nazwa nie byłaby istotna gdyby nie to, że niebo to więcej niż raj z opowiadania o początkach człowieka. 

O niebie mówimy, że jest stanem. Stanem wspólnoty z Bogiem, aniołami i wszystkimi świętymi. Na ile jest to związane z przebywaniem w miejscu o tyle trudno powiedzieć, że na pewno nie jest miejscem w naszym sensie rozumienia przestrzeni (trzech wymiarów). Wierzymy, że po zmartwychwstaniu będziemy w niebie z duszą i ciałem. Ciało domaga się istnienia jakiejś przestrzeni, ale przecież tak niewiele możemy powiedzieć o funkcjonowaniu tamtego, lepszego, duchowego świata...

Czy tam spełnia się nasze marzenia? W niebie mamy być szczęśliwi. Skoro komuś czegoś brakuje do pełnego szczęścia, brakuje spełnienia jakiegoś marzenia, to są chyba dwa wyjścia: albo owe marzenia się spełnią, albo człowiek przestanie pragnąć, by się spełniły.

To nie znaczy apatii czy czegoś w tym rodzaju. Jeśli moim marzeniem jest posiadanie kawalerki, a dostaje od kogoś w prezencie trzypokojowe mieszkanie, to przecież nie znaczy, że jest nieszczęśliwy...

J.