Gość 09.02.2011 08:52

Szanowni Państwo

Mam problem z chrztem mojej córki. W mojej parafii ksiądz udziela Chrztu tylko w niedzielę i jeśli ktoś chce ochrzcić dziecko np. w sobotę, musi zgłosić się do Proboszcza i ten ocenia, czy faktycznie jest to istotna sprawa, że musi to być inny dzień niż wyżej wspomniana niedziela. Ponieważ mam rodzinę z daleka, a także przyszła Matka Chrzestna mojego dziecka sama ma małe dziecko ( aktualnie 3 miesięczne) i w dodatku chore, nie jest możliwe, żeby cały praktycznie dzień spędziło ono w podróży. Dlatego m.in. chcę zorganizować chrzest mojej córki w sobotę, żeby w niedzielę na spokojnie mogli wrócić do domu.

Ksiądz w mojej parafii stwierdził, że może ostatecznie ochrzcić dziecko, albo o 8:00 rano, albo o 19:00, ponieważ "nie będzie sobie blokował innych godzin, gdyż mogą jeszcze być śluby" Jak powiedziałam, że na Chrzest to albo za wcześnie, albo za późno - odpowiedział mi - "no trudno, żeby parafia dostosowywała się do ludzi".
Jestem oburzona takim obrotem sprawy, gdyż Chrzest to równie ważny Sakrament jak ślub, a nawet pokusiłabym się o stwierdzenie, że ważniejszy. Do Kościoła ma przybyć "nowa duszyczka", a mój Proboszcz robi mi problemy, zamiast cieszyć się z tego faktu i w dodatku używa takich argumentów, które są nie do przyjęcia. Przecież Kościół powinien pomagać wiernym, a nie utrudnaić im życie, w i tak już bardzo ciężkich czasach.

Dzwoniłam do innych Parafii i nie jest problemem dla nich Chrzest w sobotę ( o normalnej godzinie"), tylko niestety muszę mieć na to zgodę Proboszcza.

Uprzejmie proszę o wyjaśnienie mi, czy Proboszcz z mojej parafii ma rację i czy może odmówić mi Chrztu w terminie, który mi odpowiada, czy faktycznie jest potrzebna jego zgoda na Chrzest w innej parafii i czy może mi ewentualnie odmówić wydania takiej zgody (choć nie rozumiem dlaczego miałby mi odmówić, skoro mam prawo wyboru, gdzi i w jakim terminie chcę ochrzcić swoje dziecko).Czy faktycznie Parafia nie jest dla ludzi, tylko ludzie dla parafii? Jakie są moje prawa w tej sprawie.

Zaznaczę jeszcze, ze jest to duża parafia, z Kaplicą, w której odbywają się Chrzty i wielu księży, którzy mogliby dokonać Sakramentu Chrztu, jednak potzrebna jest tylko dobra wola, której najwyraźniej brak.

Uprzejmie proszę o odpowiedź w powyższej sprawie.

Odpowiedź:

Dziecko trzeba ochrzcić, fakt, ale z drugiej strony trzeba się też liczyć z tym, że nie o każdej wymyślonej przez rodziców porze. Prócz zdrowego rozsądku nie ma zasad, które mogłoby pomóc rozstrzygnąć wasz spór.

Faktycznie, na chrzest w innej parafii trzeba zgody proboszcza. Skoro robi trudności z godziną, powinien się na takie przeniesienie do innej parafii zgodzić.

J.