Natalia15 27.11.2010 20:04

Mam nadzieję, że znajdziecie czas na przeczytanie mojego pytania i odpowiedzenia na nie.

Boję się, że popełniłam bluźnierstwo przeciwko Duchowi Św. i że Bóg mi nie wybaczy.

Proszę zwrócić uwagę na fragmeny Biblii:

''Kto nie jest ze mną, jest przeciwko mnie, a kto nie zbiera ze mną - rozprasza. Dlatego mówię wam: Wszystkie grzechy i bluźnierstwa będą ludziom przebaczone, ale bluźnierstwo przeciwko Duchowi Świętemu nigdy nie zostanie odpuszczone, nawet jeśli ktoś powie słowo przeciwko Synowi Człowieczemu, będzie mu to odpuszczone, lecz jeśli ktoś zbluźni przeciwko Duchowi Świętemu nie zostanie mu to odpuszczone ani w tym życiu ani w przyszłym. To dlatego, iż mówili: Ma Ducha nieczystego''.

''Bo dla rozmyślnie grzeszących nie ma ofiary przebłagania za grzechy, ale pozostaje im tylko jakieś straszliwe oczekiwanie sądu i żar ognia, który strawi przeciwników''.

''...Kto by drugiemu rzekł ''bezbożniku'', czeka go kara ognia piekielnego...''.

''Podczas sądu ludzie odpowiedzą za każde niepotrzebne słowo. Bo według słów swoich będziesz ustrawiedliwiony i według słów twoich będziesz potępiony''.

''Kto nie przyjmuje słów moich, ma swojego sędzię. Słowo, które powiedziałem, ono będzie go sądzić w dniu ostatecznym''.

Oraz proszę zwrócić uwagę na fragmeny Biblii, dotyczące Księgi życia.

Oraz to, co Bóg powiedział Św. Katarzynie:

''Ojciec Przedwieczny powiedział do św. Katarzyny: „Przez to i przez inne grzechy ludzie wpadają w błędny osąd, jak ci to wyjaśnię. Stale gorszą ich Moje Dzieła, które są sprawiedliwe, a wszystkie wypełnione w prawdzie przez miłość i miłosierdzie. Z powodu tych fałszywych osądów i trucizny zazdrości oraz pychy, dzieła Mojego Syna są oczerniane i niesłusznie osądzane. Jego wrogowie powiedzieli kłamiąc: ‘Ten człowiek działa mocą Belzebuba’. W ten sposób ci źli ludzie, trwając w egoizmie, nieczystości, pysze, chciwości, wzniesionych na zazdrości, porywczości, niecierpliwości i przewrotności są na zawsze zgorszeni Mną i Moimi sługami. Osądzają ich jako udających praktykujących cnoty, gdyż ich serca są zepsute a dobre rzeczy wydają się im złe, gdyż utracili ich smak. Złe zaś rzeczy, to znaczy ich nieuporządkowane życie, wydają się im dobre.”

...i fragmeny orędzi

(...)


Oto grzechy, które popełniłam i które wydają mi się mieć charakter grzechu niewybaczalnego:

1. Ktoś dowie się, że bluźnierstwo przeciwko Duchowi Św. to grzech niewybaczalny, i właśnie dlatego ze świadomością, premedytacją i dobrowolnie wyklnie Ducha Św. (i co z tego, że to grzech niewybaczalny, będę żałować, wyspowiadam się i Bóg mi napewno wybaczy, ale na to jeszcze czas)

2. Uznanie Biblii za dzieło szatana, a Boga za złego.

3. -Popełniłeś grzech
- I co z tego? Pójdzie się do spowiedzi i nie będzie grzechu.

4. Powiedzenie: - Spowiedź jest niepotrzebna.

5. Nazwanie drugiej osoby ''głupcem'', albo ''bezbożnikiem''.

6. -Obiecuję Ci, jak Boga kocham.
- Jak ty możesz kochać Boga, skoro nawet nie chodzisz do kościoła.
- O moją duszę to ty się nie martw !!!

7. Celowe grzeszenie, żeby zdenerwować Boga, z myślą, że jak się będzie żałować i się wyspowiada, to miłosierny Bóg na 100 % wybaczy.

8. Powiedzenie do drugiej osoby po popełnieniu przez nią grzechu ''Będziesz się smażyć w piekle''.

9. Namawianie drugiej osoby do okłamania księdza, że było się u spowiedzi, by w ten sposób uzyskać podpis do bierzmowanie.
- Nie będę kłamać, później mam iść do spowiedzi i powiedzieć, że kłamałem księdza ?!
- Eeee tam. Powiesz, że kłamałeś i tyle.

10. Namawianie drugiej osoby, żeby nie poszła do Kościoła, bo to niepotrzebne.

11. Niechęć przystępowanie do Spowiedzi Komuni Św., bo ''nie lubię.

12. ''Badanie'', czy objawienie jest prawdziwe, czy fałszywe.

Czy Bóg może nie wybaczyć którejś z tych sytuacji?

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Odpowiedź:

Istota grzechu przeciw Duchowi Świętemu polega nie tyle na konkretnym czynie, co trwaniu w grzechu. Jeśli ktoś umyślnie grzeszy chcąc wystawić na próbę Boga, to jak może liczyć na Boże przebaczenie "na próbę"? Naprawdę musi żałować swojego grzechu. Powiedzenie "Ty mi musisz wybaczyć, bo ja mówię że żałuję i chcę przebaczenia" nie oznacza żalu. Wręcz przeciwnie, jest okazywaniem Bogu wzgardy...

Na pytania o grzechy przeciwko Duchowi Świętemu odpowiadano w tym serwisie dziesiątki razy. Najczęściej polecano artykuł o. Jacka Salija. Zobacz TUTAJ

Co do owych tekstów biblijnych... Ludzkie grzechy bywają bardzo wielkie. To czasem zbrodniem, gwałty  i inne okropne sprawy. Nie ma jednak grzechu, którego by nie mogła oczyścić krew Chrystusa. Jeszcze raz: nie ma grzechu, którego nie można zmyć krwią Chrystusa. Żadnego. Tylko z tej łaski trzeba chcieć skorzystać, a nie tłumaczyć sobie że nic się nie stało...

Co do ostatniego z tekstów biblijnych... Przeczytaj ten przypis, który zamieszczono pod tym zdaniem. Chyba jeden jedyny raz w Biblii Tysiąclecia pojawia się tam nie wytłumaczenie, ale proste stwierdzenie: Kościół odrzucił opinię, jakoby po chrzcie nie było można uzyskać kolejnego przebaczenia grzechów. Jakoś tak to napisano (odpowiadający nie ma w tej chwili Biblii pod ręką). I nie jest to tłumaczenie tępych dogmatyków. Na ten temat toczył się w Kościele starożytnym potężny spór. I uznano jak uznano. Tak więc naprawdę się nie martw. tekst z listu do Hebrajczyków jest trudny. Odpowiadającemu wydaje się, ze można go potraktować jako pewne zdumienie nad faktem odwrócenia się od Boga tego, który przyjął kiedyś Jezusa... To stwierdzenie, że skoro ktoś zrobił rzecz tak niesłychaną, żyjąc blisko Boga odszedł, to nie będzie w stanie wrócić...

Warto tu jeszcze dodać. W Kościele starożytnym (chyba trochę później niż powstał list do Hebrajczyków) nie było tak rozbudowanej teologii moralnej jak dziś. Trzy grzechy były uważane za takie bardzo poważnie złe czyny: zaparcie się wiary, morderstwo i cudzołóstwo. To nawiązanie do uchwały tzw soboru jerozolimskiego, by chrześcijanie powstrzymali się od krwi (ofiar składanych bożkom), tego, co uduszone (nie mieli jeść mięsa z krwią) i od nierządu...

J.