Oli 26.06.2024 17:44

Szczęść Boże, mam kilka pytań związanymi z nieczystymi myślami:

1) Dlaczego nieczyste myśli to grzech? Rzekomo jest to sprawa cudzołóstwa ale czym jest cudzołóstwo względem boga? Przecież nie mamy z Bogiem relacji miłosnych(seksualnych) aby nazywać to cudzołóstwem.

2) Czy to prawda, że fragment mówiący o pożądliwym patrzeniu na kobiety, nie mówił o porządaniu ogólnie kobiety a o pożądaniu mężatki?

3) Do zdobycia żony tak naprawdę jest potrzebne jakieś pożądanie, więc czym się róźni złe pożądanie od dobrego?

Odpowiedź:

1. Dlaczego to grzech... Bo to podpalanie lontu do beczki z prochem. Powodów takiego ujęcia sprawy chyba nie trzeba tłumaczyć. Poza tym tak uczył Jezus. O tym w punkcie 2. 

2. Czy to prawda... Wszystkie znane mi tłumaczenia mają słowo "kobieta" (albo niewiasta), nie "mężatka". W oryginale użyto tam słowa "γυναικα". Być może może bywa używane na określenie mężatki, ale pierwsze jego znaczenie jest widać inne. 

3. Do zdobycia żony potrzebna jest miłość. Człowiek oczywiście jest istotą seksualną, dlatego, gdy już trochę odrasta od ziemi, zawsze będzie odczuwał pociąg do płci przeciwnej (zostawmy tu kwestię homoseksualizmu czy aseksualizmu). Ale odczuwać pociąg a dać się mu ponieść to dwie różne sprawy...

J.

 

 

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg