ona 19.03.2010 13:19

Witam,
wiem, że za pobożne odmówienie niektórych modlitw można uzyskać odpust cząstkowy. Chciałabym zapytać czy jeśli ten odpust chce ofiarować za Zmarłego, to całą tą modlitwę również powinnam ofiarować w Jego intencji? Czy to jest tak, że odmawiając np. Litanie w jakiejkolwiek intencji dodatkowo mam możliwość uzyskania odpustu?

Podobny dylemat mam odnośnie Komunii Świętej np. w Pierwsze Piątki. Tzn. Komunię ofiarowuję jako wynagradzającą i nie wiem czy równocześnie mogę ja ofiarować jako jeden z wrunków uzyskania odpustu za zmarłych, np. po adoracji Najświętszego Sakramentu?

Przeglądając różne źródła dowiedziałam się, że aby uzskać odpust cząstkowy wystarczy być w stanie Łaski Uświęcającej, tzn. że jeśli chodzi o odpust cząstkowy, nie trzeba w tym dniu przystępować do Komunii Świętej, ani odmawiać modlitwy w intencjach Papieża?

Bardzo proszę o odpowiedź, nie chcę marnować szansy pomocy Zamrłym, ale też nie chcę żeby to wyglądało, jakbym chciała "upiec dwie pieczenie na jednym ogniu";)
Chciałabym wiedzieć jak to jest naprawde.
Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedź:

1. Odpust zyskuje się dodatkowo.

2. Odpowiadający uznałby, że skoro jest to Komunia wynagradzająca, to trudno byłoby ją dodatkowo ofiarować w czyjejś intencji. Ale jest to spełnienie warunku, by otrzymać odpust. To na pewno.

3. Tak. Odpust cząstkowy nie jest związany z dodatkowymi warunkami. Ile człowiek go zyskuje, wie tylko Bóg....

J.