pytająca
18.02.2010 15:55
Mam pytanie odnośnie postu w Środę Popielcową i Wielki Piątek.Jemy wtedy 1 posiłek do syta i 2 lekkie. Czy napój to też posiłek. Np.na śniadanie jem 1 kromkę chleba z czymś plus herbata,obiad -ryba ,ziemniaki ,surówka oraz kolacja znów kromka chleba z czymś i herbata. Czy herbatę traktujemy może też jako posiłek.A jeśli nie , to czy pomiędzy tymi 3 posiłkami można wypić np.kawę lub herbatę. Czy lekarstwa można zażywać?
Drugie pytanie dotyczy , kiedy modlimy się wieczorem?Czy bezpośrednio przed snem, czy po modlitwie wieczornej można jeszcze oglądnąć telewizje lub poczytać czy rozmawiać.Czy idąc spać o 3 w nocy lub 5 nad ranem /powrót np.z wesela/ i wtedy dopiero się modlimy przed samym kładzeniem się spać czy nie mamy grzechu.Po przespaniu znów modlimy się , ale jako modlitwa poranna.Czy tak jest dobrze, a może to jednak grzech, mimo ,że o tej modlitwie się pamiętało przed snem i po przebudzeniu.
Trzecie pytanie czy mając przeterminowaną np.mąkę można ją wyrzucić nie mając grzechu.
Czy trzeba komuś przyznawać się do tego ,że np. w łazience upadł mi na podłogę ręcznik lub pożyczone książki które były w reklamówce spadły mi z krzesła na podłogę lub kartka się lekko zgięła w książce itd.
Dziękuję bardzo za odpowiedź.
Odpowiedź:
1. Odpowiadający nie traktował by picia czegoś między posiłkami jako posiłku. Z cała pewnością za posiłek trudno uznać zażycie lekarstw.
2. Nie ma znaczenia czy ktoś modli się dwie godziny przed pójściem spać, czy przed samym snem. Oba rozwiązania mają wady i zalety. Z jednej strony lepiej pomodlić się wcześniej, bo potem zmęczenie może dać się we znaki. Z drugiej dobrze jest powierzyć Bogu wszystkie sprawy dnia. Pewnie dlatego w kapłańskim brewiarzu są i nieszpory (modlitwa wieczorna) i kompleta (przed pójściem spać). W sumie można tak robić: modlić się wieczorem, a potem tylko jeszcze na krótko klęknąć do modlitwy.
Co jednak najważniejsze: czy ktoś wybierze pierwszy, drugi, czy trzeci sposób, zrobi dobrze. Nie ma mowy o żadnym grzechu. Warto dodać: jakieś sporadyczne opuszczenie modlitwy porannej czy wieczornej też nie jest grzechem. A na pewno nie ciężkim. Brak modlitwy staje się grzechem ciężkim, gdy ktoś już bardzo modlitwę zaniedbuje; nie modli się, choć zdecydowanie powinien...
3. Można wyrzucić przeterminowana mąkę. Nie wolno się truć.
4. Jeśli niczego się nie zniszczyło, nie ma sensu informować. Od ręcznika który upadł na podłogę w łazience czy książki, która upadła na ziemię nikt jeszcze nie zachorował... A zagnieciona kartka, nawet mocno, to przecież drobiazg. Co innego gdyby ktoś specjalnie takie rzeczy robił, na złość właścicielowi...
J.