aga 08.03.2008 13:22

Kiedy jakiś czas temu zadałam szczegółowe pytanie odnośnie przywileju pawłowego, odpowiadający skierował mnie do kodeksu prawa kanoonicznego, który tak się składa że czytałam i nie ma w nim odpowiedzi na te pytania które zadałam. A bardzo chciałabym wiedzeć na jakiej podstawie kościół unieważnia małżeństwo zawarte cywilnie przez osoby niewieżące skoro małżeństwami cywilnymi kościół się nie zajmuje? Słyszałam, że podobno chodzi nie o samo unieważnienie małżeństwa ale o to, że kościół nie będzie robił problemów z zawarciem małżeństwa osobie która była w niewierzącym związku cywilnym a póżniej się nawróciła. I czy w tym, że osoba wierząca może odejść od niewierzącego małżonka jeśli ten nie zgadza się z nią mieszkać bez obrazy Boga chodzi o to, że małżeństwo to powinno zawżeć ślub kościelny a druga osoba tego nie chce?
A poza tym skąd wiadomo że w przywileju pawłowym chodzi o dwie osoby niewierzące a nie na przykład o małżeństwo mieszane w którym jedna osoba jest wierząca a druga nie. Czy mam przez to rozumieć że w czasach życia św. Pawła nie było małżęństw miesznaych?

Odpowiedź:

Kościół pozwala na drugie małżeństwo kogoś kto przyjął chrzest, jeśli jego dotychczasowy współmałżonek nie chce z nim w zgodzie żyć. Takie postawienie przez Kościół sprawy wynika z tzw. przywileju Pawłowego. Więc odpowiedź na twoje pytanie "na jakiej podstawie Kościół" brzmi: na podstawie przywileju Pawłowego. Na jakiej podstawie zdecydował tak św. Paweł? Trudno na to pytanie odpowiedzieć. Ale rozporządzenia św. Pawła najczęściej uważane są za rozporządzenia ówczesnego Kościoła, który - przypomnijmy - w ciągu wieków ciągle wspierany jest przez Ducha Świętego...

Zobacz jeszcze raz TUTAJ i TUTAJ , paragraf 2.1.

J.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg