aga 23.02.2008 10:55

1. Skąd właściwie wiemy, że sąd boży istnieje od razu po śmierci? W Biblii bowiem cały czas Jezus mówił o Sądzie Ostatecznym. Podobno jest jakaś wzmianka, że pod koniec życia mamy być sądzeni z miłości, ale pod koniec życia to nie znaczy po śmierci. A poza tym Jezus mówił do faryzeuszów (o ile dobrze pamiętam) że z każdego niepotrzebnego słowa zostaniemy osądzeni w dniu ostatecznym, czyli gdyby istniał sąd od razu po śmierci to po co musieliby być sądzeni jeszcze w dniu ostatexznym skoro wówczas byliby już osądzeni a być może znajdowaliby się w piekle więc jak mieliby zostać osądzeni?

2. Z niektórych słów Jezusa wynika że na początku nie dążył on do nawrócenia pogan ale tylko Żydów. Dopiero dlatego, że Żydzi nie chcięli go słuchać, to postanowił głosić dobrą nowinę wszystkim narodom. Można wywnioskować więc że pierwotnym zamysłem Chrystusa nie było zbawienie całego świata, jak to tłumaczyć?

3. Jak mamy wierzyć, że Stary Testament jest przekazany przez Boga skoro historycy potwierdzają że np. Księga Powtórzonego Prawa jest po prostu Kodeksem Hammurabiego, który stosowali Żydzi, bo byli wówczas w niewoli babilońskiej. Natomiast w księdze tej nieraz jest napisane iż ,,Bóg powiedział...". Skąd mamy wiedzieć kiedy Stary Testament jest prawdziwy a kiedy na jego powstanie miały wpływ czynniki historyczne?

4. W Nowym Testamencie Jezus powiedział że Eliasz przyszedł w osobie Jana Chrzciciela a ludzie go nie przyjeli. Tymczasem Jan twierdził, że nie jest Eliaszem. Czy mógł on nie wiedzieć jaka mu jest przypisana rola?

Odpowiedź:

1. Zobacz przypowieść o bogaczu i Łazarzu (Łk 16, 22), scenę z Dobrym Łotrem ( Łk 23, 43). Zajrzyj też do 2 Kor 5, 8; Flp 1, 23; Hbr 9, 27; 12, 23 (fragmenty Pisma podano za Katechizmem Kościoła katolickiego).

2. Jest w Dziejach Apostolskich taka scena (Dz 13, 45-48)

"Gdy Żydzi zobaczyli tłumy, ogarnęła ich zazdrość, i bluźniąc sprzeciwiali się temu, co mówił Paweł. Wtedy Paweł i Barnaba powiedzieli odważnie: Należało głosić słowo Boże najpierw wam. Skoro jednak odrzucacie je i sami uznajecie się za niegodnych życia wiecznego, zwracamy się do pogan. Tak bowiem nakazał nam Pan: Ustanowiłem Cię światłością dla pogan, abyś był zbawieniem aż po krańce ziemi. Poganie słysząc to radowali się i wielbili słowo Pańskie, a wszyscy, przeznaczeni do życia wiecznego, uwierzyli".

W tym duchu należy rozumieć postawę Jezusa. Najpierw Żydom trzeba było głosić zapowiadane przez proroków zbawienie. Ale kiedy spora część Żydów owo orędzie odrzuciła, trzeba było nie zapominać o poganach, którzy przez Izraela mieli zobaczyć Boga.... W tym kontekście warto zauważyć biblijną myśl o tzw Reszcie Izraela. Nie cały, ale tylko jego część są ludem wybranym przez Boga...

3. Przepisy Kodeksu Hammurabiego różnią się od przepisów Księgi Powtórzonego Prawa. Warto jednak zauważyć w tym kontekście, że chrześcijanie zawsze uznawali możliwość poznania Boga dzięki światłu naturalnego rozumu. Także jego prawa. Innymi słowy mówiąc chrześcijanie uważają, że poganie mogli lepiej czy gorzej rozpoznać Boga i w sumieniu odkryć co jest dobre, sprawiedliwe, a co złe. Jest o tym mowa między innymi w 1 rozdziale Listu do Rzymian...

Słowem: nie oryginalność świadczy o Boży pochodzeniu jakiegoś prawa, ale jego zgodność z tym, co człowiek odkrywa w swoim sumieniu jako dobre i sprawiedliwe...

J.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg