Marek 08.01.2008 20:12

W ,,Ogólnym wprowadzeniu do mszalu rzymskiego'' pisze, ze na slowa:,, I za sprawa Ducha Sw. przyjal cialo z Maryji Dziewicy i stal sie czlowiekiem'' tzreba zrobic gleboki uklon. Bylem w wielu parafiach i w zadnej nie widzialem by wierni czy ksiadz to robili. Co ciekawe nie pisze tam ze sie to zaleca ale ze po prostu tak ma byc. Czy to nie jest ewidentne naduzycie? Czy to nie jest wina ksiezy, ze nie pouczaja wiernych o postawach w czasie liturgii?

Odpowiedź:

Według Ogólnego Wprowadzenia do Mszału Rzymskiego zasady w tym względzie są następujące:

Ukłon wyraża uszanowanie i cześć oddawaną osobom lub ich wyobrażeniom. Rozróżnia się dwa rodzaje ukłonów: pochylenie głowy i pochylenie ciała.
a) Pochylenie głowy czyni się, wymawiając razem imiona Trzech Osób Boskich, imię Jezusa, Najświętszej Maryi Panny i Świętego, na cześć którego sprawuje się Mszę.
b) Pochylenie ciała, czyli głęboki ukłon, czyni się: przed ołtarzem; podczas wypowiadania modlitw: Wszechmogący Boże, oczyść i Przyjmij nas, Panie; w czasie wyznania wiary na słowa: I za sprawą Ducha Świętego; w Kanonie Rzymskim na słowa: Pokornie Cię błagamy. W ten sposób pochylony stoi diakon, gdy prosi o błogosławieństwo przed głoszeniem Ewangelii. Ponadto kapłan pochyla się nieco, kiedy w czasie konsekracji wymawia słowa Pańskie.

Ocenę odpowiadający pozostawia pytającemu Może warto przypomnieć, że nowy OWMR obowiązuje dopiero od kilku lat. I że niektórzy są zdania, iż liturgista powinien być jednak bardziej wyrozumiały niż terrorysta (z którym można pertraktować) ;-)

J.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg