03.04.2007 21:39

Czy człowiek może poznać Boga? Tylu ludzi szuka, a nie znajduje, lub w poszukiwaniach błądzi. Bóg się objawił. Czy objawił się na tyle jasno, by każdy człowiek mógł rozpoznać Prawdę? Jeśli tak, to dlaczego tak się nie dzieje?

Odpowiedź:

Bóg objawił się bardzo jasno. Przez swojego Syna, Jezusa Chrystusa. Tenże Jego Syn zrobił coś, co powinno przekonać wszystkich: powstał z martwych. Niestety, prawda jest taka, że kto nie chce uwierzyć, zawsze znajdzie dziesiątki powodów, by tego nie przyjąć. Nawet ci, którzy na poszukiwaniach Boga trawią całe lata.

Co zrobić, aby uwierzyć? Wiara to skok. Trzeba się przestać zastanawiać, jakie jest ryzyko. Trzeba odrzucić mało racjonalne niepokoje. Trzeba Bogu powiedzieć "tak". A potem to "tak" ponawiać przez całe życie.

Wbrew pozorom nie jest to zachęta do zaprzestania poszukiwań, do odrzucenia rozumowego zgłębiania wiary. To wskazanie, by nie dreptać w miejscu i nie rozważać ciągle na nowo tych samych wątpliwości, obaw i lęków, które wstrzymują przed pojęciem decyzji. Jeśli - załóżmy teoretycznie - ktoś w swoim wyborze się pomyli, nic się nie stanie. Bo jeśli Boga jednak nie ma, wierząc nic nie straci. A jeśli Bóg jest, może wiele zyskać. No i zawsze można też zmienić zdanie i odrzucić raz przyjętą wiarę.

Jeśli Cię to nie przekonuje, to spróbuj sobie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego naprawdę boisz sie zdecydować na to, by Bogu zaufać. Bo to na pewno nie kwestia tego, czy Bóg rzeczywiście istnieje czy nie. To sprawa strachu przed koniecznością przemiany życia...

J.