janusz 01.03.2007 01:17

witam
1. mam pytanie czy zna pan opracowania mirosława salwowskiego i czy są zgodne z kanonem (...) czy aby dojść do zbawiena należy przyjąc promowane tam postawy

2. (...) to miał racje galileusz czy oligarchowie ówczesnego kościoła

3. czytam w wielu pytaniach o antykoncepcję odpowiedz zawsze jest taka sama bez polemiki zło piekło wieczne męczarnie za stosowanie antykoncepcji (nie myśle tu o środkach wczesnoporonnych ale a poczciwej gumce ) a co jeśli
jeśli tu też się okaże za 10 lat że jednak "guma "zostanie dopuszczona i jeszcze na tym przykładzie co z dogmatem nieomylnosci władz kościelnych w sprawach wiary i kościoła a w rozwinięci prawo kleru do decydowania co jest poprawne a co nie (gdzie w bibli jest wzmianka o antykoncepcji )

gdzie pokora (obmywanie nóg )a co z tuszowaniem pedofili i homoseksualizmu wśród księży jak ktoś kto krzywdzi małe dzieci w tak ohydny sposób może mi mówić że robie żle jaki przykład idzie z góry.
mieszkam na emigracji mieszka z nami para nażeczonych i nie dostali rozgrzeszenia bo sieją zgorszenie i trwają w grzech choś z tego co wiem to seksu nie uprawiaja ale rozgrzeszenia nie dostają a u mnie na parafi był ksiądz wikary i wszyscy wiedzieli co wyprawia na wyjazdach oazowych ks proboszcz też wiedział i co i zrobił NIC dopiero ok 5 lat póżniej czytam w krakowskiej ks złapany na goracym uczynku w zakładzie fotograficznym przy odbiorze niedwuznacznych zdięć nagich dzieci prawdopodobnie na wyjeżdzie oazowym szukam jakiejś wzmianki kurii NIC żadnej radości z ujawnienia czrnej owcy

jak się ma czcij ojca swego i matkę swoją do ojca który gwałci własne córki

mam jeszce pytanie prywatne co decyduje o tym które pytania są publikowane bo piszę już czwarte pytanie a żadne się nie ukazało a sledząc ten dział widzę tematyu się powtarzające przy tym i błache i zawszw jest na nie odpowiedz choćby w formie odnośnika TUTAJ polecam się zatem pańskiej uczciwości

Odpowiedź:

1. Nie wystawiamy imprimatur żadnej stronie internetowej. Z nauką moralną Kościoła katolickiego można zapoznać się czytajac trzecią część katechizmu Kościoła katolickiego. naleźć go można choćby na stronie:

http://www.katechizm.diecezja.elk.pl/

2. Zobacz TUTAJ czy TUTAJ

3. Odpowiadający nikogo tu piekłem za używanie prezerwatywy nie straszył. Choć moze powinien. Bo według nauczania moralnego Kościoła jest to grzech ciężki. I tłumaczył dlaczego, choćby odsyłając do artykułu Jacka Salija, "O co chodzi w katolickiej etyce małżeńskiej" (TUTAJ) . A o niezmienności nauczania moralnego Kościoła w kontekście antykoncepcji nie ma sensu dyskutowac. Bo póki co Kościół nczego tu nie zmienił. Trudno więc dywagowac na temat co by było, gdyby jednak zmienił. Zwłaszcza, ze chce Pan użyć tego jako argumentu przeciwko Kościołowi.

4. Czy Kościół tuszuje pedofilię i homoseksualizm wśród księży.... Zdanie pewnie mogą być podzielone. Prawdą jest, że Kościół nie ma w zwyczaju o ludzkich grzechach rozpowiadać. A każdy pokrzywdzowny może przecież dochodzić sprawiedliwości w sądzie. Jest policja, są prokuratury. Jeśli ofiary, ich bliscy, nie zdecydowały się na złożenie doniesienia, to skąd pewność, że biskup w czy współbracia danego księdze cokolwiek na ten temat wiedzą? I skąd pewność, że ta wiedza nie ogranicza się do plotek? W konkretnym wypadku: jeśli pan o ekscesach jakiegoś księdza na wyjazdach oazowych wiedział (a oskarża Pan o pedofilię) to czemu Pan tej sprawy do prokuratury nie zgłosił? Nie był Pan pewien? Może więc inni mieli podobny problem?

5. Mieszkanie ze sobą bez ślubu jako para jest grzechem ciężkim. Trwanie w grzechu cięzkim uniemożliwia otrzymanie rozgrzeszenia.

6. Odpowiadajacy stara sie odpowiadać na wszystkie pytania. Wyrzuca te,m w których pytania własciwie nie ma, a jest tylko polemika. Dla takich tekstów jest forum. Tu odpowiadamy na konkretne pytania.

J.