kawa z mlekiem 10.10.2006 08:48

witam,

pytanie dośc często poruszane i wg prośby kierujących stroną nie powinienem do niego wracac (w formie kolejnego zadanego pytania) ale myśle, że kwestia ta nurtuje wielu więc pozwalam sobie powrócic do niej.

Widząc całą tą straszliwą paradę horrorów na świecie, pasmo cierpień i udręki ludzi od początku świata zastanawiam się czy Jezus - wiem jak to brzmi - przypadkiem się nie przeliczył i by moze nie przewidział tego całego chaosu... niekończące się wojny na całym swicie, terroryzm, mafia, porwania, zabójstwa polityczne i niepolityczne, upadek moralności, brak podstawowej etyki, zezwierzęcenie i prymitywizm młodych ludzi... Mógłbym tak jeszcze chwilę pomijając klęski naturalne (tu sprawę rozumiem) i tragedie spowodowane przez człowieka. Ale jak Jezus mógł oczekiwac zbawienia WSZYSTKICH wiedząc, ze ten cały świat będzie tak koszmarnie grzeszny, tak straszliwie upadły i poddanu złu? Czy Bóg się nie przeliczył? Może On po prostu nad tym wszystkim nie panuje? Trudno - na ludzki rozum oczekiwac - zbawienia choby połowy świata przy tym co się widzi, słyszy i czego się doświadcza.
Ja wiem, że człowiek może się nawrócic choby w ostatniej chwili życia ale co zrobic z terrorystą islamskim wysadzającym się w imię Boga w autobusie pełnym ludzi? Co myslec o zakapturzonych katach ścinajacych ludziom głowy? Co myslec o zabójstwach na tle politycznym jedynie w celu utzrymania władzy i pieniędzy? Jak osądzac człowieka rozstrzeliwujacego małe związane dziewczynki w szkole w USA a na koncu popełniającego samobójstwo (przed smiercią wyznał, że jest wściekły na Boga)?? Jak to pojąc, przeciez oni na niebo chyba nie zasłuzyli....?
Czy Bóg ma nad tym wszystkim kontrolę i czy będzie się cieszył ze zbawienia 1/10 ludzkości??

Ja chcę wierzyc i poznawac Boga ale jak widac czasem trudno pewne rzeczy zaakceptowac...

Odpowiedź:

Zła w świecie jest sporo, ale chyba nie ma co przesadzać. Jest w nim także wiele dobra. Tyle że nie jest ono tak krzykliwe. Czasem wręcz niezauważalne. Bo traktujemy je jako coś normalnego....

Czy Bóg sę przeliczył? Na pewno nie. Bo Bóg wie wszystko. To może raczej my się kiedyś zdziwimy widząc, jak z plątaniny zła w końcu wykluło się jakieś dobro. Bo tak często bywa. II wojna światowa ze wszystkimi swymi okropieństwami sprawiła, że ludzie w Europie nie tak chętnie sięgają po broń. Owszem, zdarzają się wojny. Ale zasadniczo rzecz biorąc mamy od 60 lat pokój. Ludzkość jednak się czegoś nauczyła....

Podobnie będzie pewnie w dzień sądu.... Bo Bóg jako jedyny potrafi pisać prosto w krzywych linijkach...

J.