aga 01.03.2006 12:20

witam
za kilka miesiecy planuje z moim chlopakiem zawrzec zwiazak malzenski. jednak przyszly malzonek dokonal wczesniej apostazji, czyli odwrocil sie zupelnie od kosciola. ja bardzo chce przysiąc przed Bogiem milosc i wiernosc przyszlemu malzonkowi. niestety w kosciele katolickim spotkalismy sie z bardzo nieprzyjemnym podejsciem do tego typu slubu. ksiadz probosz naszej parafi nie odmowil nam udzielenia slubu, jednak z ogromnym zniesmaczeniem traktuje nasz zwiazek i chyba stara sie nas odwiesc od slubu koscielnego. prosze o wyjasnienie jak powinien wygladac taki slub, jaka jest procedura w przyznawaniu zgody na tego typu slub (tzn jaka potrzebna jest dokumentacja). Prosze o wyjasnienie jakie problemy moga nasz czekac w przyszlosci, np. gdy nasze dzieci beda przyjmowaly sakramenty swiete (zalozeniem jest wychowanie dzieci w pelnej wierze katolickiej - praktykujacej).
z gory serdecznie dziekuje za udzielenie porady

Odpowiedź:

Problem leży tylko w tym, że Kościół niechętnie patrzy na tzw. małżeństwa mieszane. W sytuacji apostaty jest to chyba szczególnie trudne. Bo przecież chodzi o wychowywanie dzieci... Czy rzeczywiście ktoś kto odszedł z Kościoła katolickiego nie będzie miał złego wpływu na ich religijne wychowanie?

Z sakramentami dla waszych dzieci nie powinno być żadnego problemu. O ile oczywiście bedą odpowiednio przygotowane...

Więcej na temat małżeństw mieszanych możesz przeczytać w podręczniku prawa małżeńskiego Kościoła katolickiego. Znajdziesz go TUTAJ (rozdział VII)...

J.