jakub 17.02.2006 12:23

Chciałem się dowiedzieć: czy i jaki post jest w piątek nakazany. Oraz jakie dokumenty, czy rozporządzenia Kościelne to stwierdzają? Jak jest na dzień dziesiejszy! Bo skoro jedzenie mięsa w piątek jest grzechem: ciężkim lub lekkim, to musi to być regulowane przez jakieś dokumenty, czy to pochodzące z Watykanu bądź ustanowione przez Episkopaty danych krajów! Jeśli są to sprawy regulowane przez poszczególne kraje to jak to wygląda gdzie indziej,a w szczególności we Włoszech, w Watykanie i w Hiszpani. Wdzięczny będę za wyczerpującą odpowiedź. Z góry dziękuję!!!

Odpowiedź:

Sprawy te reguluje prawo kanoniczne. W KPK znaleźć mozna takie zapisy dotyczące postu:

Kanon 1249 Wszyscy wierni, każdy na swój sposób, obowiązani są na podstawie prawa Bożego czynić pokutę. Żeby jednak wszyscy przez jakieś wspólne zachowanie pokuty złączyli się między sobą, zostają nakazane dni pokuty, w które wierni powinni modlić się w sposób szczególny, wykonywać uczynki pobożności i miłości, podejmować akty umartwienia siebie przez wierniejsze wypełnianie własnych obowiązków, zwłaszcza zaś zachowywać post i wstrzemięźliwość, zgodnie z postanowieniami zamieszczonych poniżej kanonów.

Kanon 1250 W Kościele powszechnym dniami i okresami pokutnymi są poszczególne piątki całego roku i czas wielkiego postu.

Kanon 1251 Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa.

Kanon 1252 Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły czternasty rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia. Duszpasterze oraz rodzice winni zatroszczyć się o to, ażeby również ci, którzy z racji młodszego wieku nie związani jeszcze prawem postu i wstrzemięźliwości, byli wprowadzeni w autentyczny duch pokuty.

Kanon 1253 Konferencja Episkopatu może dokładniej określić sposób zachowania postu i wstrzemięźliwości, jak również w całości lub części zastąpić post i wstrzemięźliwość innymi formami pokuty, zwłaszcza uczynkami miłości i pobożności.

Tyle prawo kościelne. Zasady obowiązujące w Polsce są więc dokładnym wypełnieniem zaleceń kościelnego prawa. Biskupi w Polsce nie skorzystali z przysługującego im prawa i niczego w tej kwestii nie zmienili...

J.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg