Goblinka 01.12.2023 08:33

Dzień dobry , o co chodzi z grzechem " uczestnictwo w wyścigu szczurów?" Czy to znaczy , że nie można starać się mieć np stypendium w szkole albo czerwonego paska na świadectwie? Bo to wiąże się z uczeniem się tych przedmiotów niepotrzebnych do życia. Zawsze byłam mniej lub bardziej ambitna. Ze złości zdarzało mi się straszne rzeczy wygadywać jeśli coś mi nie powiodło się w szkole. Oczywiście wypowiadałam to pod wpływem impulsu i gniewu. W rzeczywistości nie skrzywdziłabym siebie w ten sposób . Takie gadanie z pewnością jest grzechem.
Drugie pytanie brzmi: czy mogę się cieszyć ze zdobytych dobrych ocen ? Bo czasami , rzadko zdarzało mi się noce zarywać dla 5 lub 6.

Odpowiedź:

Grzech uczestnictwa w wyścigu szczurów... Szczerze mówiąc pierwszy raz się z nazwaniem tego grzechem spotykam, ale owszem, może to być postawa grzeszna...

Ambicje to na pewno dobra rzecz. Chodzi tylko o to, co jestem gotów poświęcić by swój cel osiągnąć; jakich niemoralnych zachowań się dopuścić, by ten cel osiągnąć. To, że się więcej uczysz grzechem nie jest. Ale już byłoby, gdybyś dla lepszej pozycji oczerniała tego, który zagraża Twojemu pierwszemu miejscu, prawda?

W szkole ten wyścig nie wykracza zresztą chyba poza ramy niezdrowych ambicji. Może wiązać się z wywyższaniem się nad innych, z podważaniem  ich osiągnięć, z jakimiś waśniami. Może wiązać się z zarozumialstwem i pogardzaniem tymi, którzy mają niższą średnią. To poważny mankament ludzkiej postawy. Mogący skutkować wieloma niewłaściwymi zachowaniami w przyszłości. Ale to jeszcze nic...

Gorzej w dorosłym życiu. Wyścig szczurów skutkuje donosicielstwem, oszczerstwami, deprecjonowaniem przed przełożonymi tych, którzy przeszkadzają nam w robieniu kariery czy pogardzaniem tymi, którzy mniej się łokciami rozpychali... Tak, w tej sytuacji możliwych jest popełnienie wielu poważnych grzechów, nieraz łamiącym innym życie... A najgorsze w tym, że taki człowiek zawsze znajduje dla swoje postawy wytłumaczenie: że to dla dobra firmy, że jest lepszy, że lepiej się nadaje itd itp... Tymczasem warto pamiętać: cel nie uświęca środków.

J.

 

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg