Gość 29.11.2023 16:45

1. Wiem, że to może skomplikowane pytanie, ale proszę nie ignorować, spróbuję opisać jak najprościej. Bardzo lubię pewien serial, występuje w nim taka magiczna biżuteria. Imitacje tej biżuterii można kupić na ich sklepie. I teraz tak są 2 rodzaje- taka zwyczajnie wyglądająca(zakamuflowana) i taka bardziej magiczna. Gdybym kupił pierwszy rodzaj, to mógłbym to nosić ze sobą, tak dla przyjemności, że niby udaję, że to prawdziwa, ale oczywiście wiem, że kawałek metalu nie jest magiczny. Czy to byłby grzech używania talizmanów? Teraz drugi rodzaj- te też można zazwyczaj nosić, ale to raczej byłoby traktowane jako taki gadżet z serialu, dla zabawy. Ostatnio kiedy o tym myślałem, dopadły mnie natręctwa, że takie kupowanie tej drugiej wersji zamiast pierwszej to takie oszukiwanie Boga, bo to nie w drugiej wersji to już nie talizman. Czy mam się obawiać tych natręctw czy je ignorować?
2. Biblia niby nie popiera przemocy. Jezus o tym mówił. Ale też w psalmach jest, że Bóg nienawidzi przemocy, czy coś takie, przynajmniej w angielskiej wersji. Ale jednak w Starym Testamencie jest raczej sporo przemocy, a ni nawet świat, nawet taki bez ingerencji człowieka, przykładowo zjadanie się zwierząt, jest raczej miejscem pełnym przemocy. Więc to rzeczy, czy sam motyw przemocy jest czymś złym, czy bardziej akt dobrowolnego zrobienia krzywdy bliźniemu jest złe? Jak to ktoś kiedyś napisał, wiem, że odpowiadający nie jest Bogiem, ale tak gdybając, czy jest szansa, że w Niebie będziemy mogli walczyć tak "dla zabawy"?

Odpowiedź:

1. Moja rada: nie kupuj tego. Nie będziesz musiał się zastanawiać czy to grzech czy nie grzech. Bo po co to chcesz kupować? Żeby nosząc w kieszeni lepiej się poczuć? To znaczy że chyba już przywiązujesz do tego jakieś magiczne znaczenie...

2. Walka dla zabawy nie jest przemocą... Myślę, że Bóg jest realistą. Nie chce, by ludzie stosowali przemoc, wie, że muszą jej czasem użyć, by się bronić. Na pewno jednak nie podoba mu się napadanie na innych, zwłaszcza z niskich pobudek.

J.

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg