Sieciowski 19.05.2005 02:27

Czy mógłbym się dowiedzieć po krótce jakie Kościół k. wyróżnia hm... jakby to nazwac... powiedzmy "etapy" losów człowieka i związane z nimi "mozliwosci decydowania". Nie jest tak, że rzucam to pytanie i nie zastanawialem sie nad nim. Ja tak to poukładałem:
1) dusza (Bóg stwarza bez pytania ;)) 2) zycie czlowieka powiedzmy do przedsmierci 3) smierc i chwile tuz przed nia 4) sąd tuż po śmierci, ew. Czyściec, w konsekwencji Sąd Ostateczny -> wtedy człowiek poznanje pełną prawdę 5) )zbawienie, potępienie, Niebo, lub piekło...
"to, co nastąpi po Sądzie".

Czy człowiek w tym (4) momencie (okresie?), może odrzucić Boże Miłosierdzie, znając już pełnię prawdy. I czy z drugiej strony jest to ostatnia szansa (jezeli w ogole), by wybłagać przebaczenie?

Jeżeli ktoś wtedy (punkt 4) odrzuci Boga, to później (punkt 5), znajdując się w piekle chyba trudno, zeby mógł to nastawienie zmienić.

Częściowo można zaryzykować i powiedzieć, że
to, co człowiek czynił w czasie życia (2), oraz tuż przed śmiercią (3), nie musi mieć wpływu na zbawienie, czy potępienie???

Ponadto w tekscie wielkanocnym ksiedza uslyszalem cos o koncu koncow. Wtedy w jego przekonaniu wszyscy zostana zbawieni (nawet diabel). Co jest tym koncem koncow tzn, czy Kosciół coś o tym oficjalnie mowi.

Odpowiedź:

Kościół uczy, że człowiek ma szansę nawrócenia aż do chwili śmierci. Potem jest to juz niemożliwe. Nie ze względu na niechęć Boga, ale ze względu na to, że człowiek po śmierci już nie zmienia zdania. Mówi się o tzw petryfikacji poglądwów, postaw, w momencie śmierci.

Na zbawienie czy potępienie nie ma znaczenia postawa po śmierci. Zresztą jak napisano wyżej, ona jest kontynuacją postawy z czasów życia na ziemi. Ma znaczenie to, co człowiek zrobił na ziemi do momentu śmierci. Nawet jeśli nawrócił się chwilę przed śmiercią, u Boga może znaleźć przebaczenie.

Teoria apokatastazy (w skrócie mówiąc to teoria o końcowym zbawieniu wszystkich, nawet diabła) sprzeczna jest z nauką Biblii. Jak by nie wykręcać tekstów Pisma Świętego, trudno ją uzasadnienić. Odrzucono ją także na jednym z Soborów w starożytności.

J.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg