Jacek 02.02.2005 12:54

Stwierdzam z niepokojem, ze nie wiem czym jest msza sw. Nie wiem dlaczego odpowiadam ksiedzu "i z duchem twoim" i co to wlasciwie oznacza, dlaczego msza zwana jest ofiarowaniem (co sie ofiaruje?) itd. Jedynym jasnym elementem jest czytanie ewangelii i homilia. Poniewaz pytan jest zbyt wiele, jak na to forum, prosze o wskazanie jakiegos opracowania. Interesuje mnie rowniez historyczny zarys.

Odpowiedź:

1. Msza, inaczej Eucharystia, to uobecniająca pamiątka zbawczej męki i smierci Pana Jezusa "To czyńcie na moją pamiątkę" powiedział Pan Jezus i dlatego ją sprawujemy.

2. "I z duchem Twoim" odpowiada się kapłanowi na słowa "Pan z wami" lub podobne. Kapłan przypomina, że w zgromadzonym ludzie jest Bóg ("gdzie dwóch albo trzech zgromadzonych jest w imie moje tam ja jestem pośród nich), my mówimy, że jest też z kapłanem. Jest to także forma życzenia: oby z wami był Pan, oby był i z Tobą...

3. Zagadnienie Eucharystii jako ofiary wyjaśniono w Katechizmie Kościoła Katolickiego 1356-1381. Tam też znajdziesz więcej o Mszy świętej... (Kliknij TUTAJ)

Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej, możesz zajrzeć np. do czwartego tomu podręcznika liturgiki B. Nadolskiego: Liturgika. IV. Eucharystia, Poznań 1992. Ciekawą książkę znajdziesz też pod adresem:
http://www.mateusz.pl/mt/wj/fz/

J.

J.