Paweł 05.11.2004 21:27

Chodzę na studia zaoczne i tak się składa że niemam możliwości uczestniczenia w Mszy św.
w sobotę i w niedzielę bo taki mam rozkład zajęć czy np. w następną niedzielę mogę przyjąć komunię św. bez spowiedzi

Odpowiedź:

W Katechizmie tak o sprawie napisano:

2180 Przykazanie kościelne określa i precyzuje prawo Pańskie: "W niedzielę oraz w inne dni świąteczne nakazane wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy świętej". "Nakazowi uczestniczenia we Mszy świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego".

2181 Eucharystia niedzielna uzasadnia i potwierdza całe działanie chrześcijańskie. Dlatego wierni są zobowiązani do uczestniczenia w Eucharystii w dni nakazane, chyba że są usprawiedliwieni dla ważnego powodu (np. choroba, pielęgnacja niemowląt) lub też otrzymali dyspensę od ich własnego pasterza. Ci, którzy dobrowolnie zaniedbują ten obowiązek, popełniają grzech ciężki.

Jeśli rzeczywiście nie możesz w Mszy uczestniczyc, to grzechu nie ma. Odpowiadającemu jednak nie chce się w to wierzyć. Niedziela jest długa. Zajęcia zaczynają się o 7, a kończą o 20? W wielu Kościołach, zwłąszcza w miastach, pierwsze Msze odprawia się o 6.00-6.30, a ostatnie o 20.00-21.00... Może po prostu trzeba się zorientować...

J.