xxx 23.04.2004 14:29

Dlaczego przyjmowanie środków antykoncepcyjnych jest grzechem? czy jest to grzech ciężki, czy lekki,? czy trzeba się z tego spowiadać?

Odpowiedź:

Przyjmowanie środków antykoncepcyjnych jest zasadniczo grzechem ciężkim. Zasadniczo, gdyż nie jest wcale grzechem gdy ktoś przyjmuje środki o działaniu antykoncepcyjnym w terapii, a czasowa niepłodność jest tylko niechcianym skutkiem ubocznym.

Kościół jest przeciwny antykoncepcji z kilku powodów.
Przede wszystkim część środków nazywanych antykoncepcyjnymi ma w istocie działanie wczesnoporonne, czyli zabija dziecko w pierwszej fazie jego życia. Powód sprzeciwu wobec takich środków jest oczywisty: Kościół uczy, że zgodnie z przykazaniem "Nie zabijaj" każdy człowiek ma prawo do życia od chwili poczęcia do naturalnej śmierci.

Jeśli chodzi o stosowanie środków rzeczywiście antykoncepcyjnych Kościół uczy, że ich stosowanie:
a) sprzeciwia się ustanowionym przez Boga prawom natury
b) stawia małżonków – rodziców w roli właścicieli, a nie sług życia
c) niszczy międzyosobową więź między małżonkami

To ostatnie wymaga chyba paru słów wyjaśnienia. Naturalne metody regulacji poczęć wymagają okresowej wstrzemięźliwości. To ogromny skarb, gdyż pomaga małżonkom nie ograniczać miłości tylko i wyłącznie do seksu. Stosowanie tych środków odbiera im tę możliwość. Gorzej, że uczy „seksu na życzenie”. Dla kogoś, kto nie potrafi sobie tej przyjemności od czasu do czasu odmówić seks łatwo może stać się wartością samą w sobie, w oderwaniu od miłości. W sytuacji, gdy któreś z małżonków nie będzie mogło z jakiegoś powodu współżyć, będzie to sprzyjało zdradzie. W dalszej konsekwencji może to doprowadzić także do innych wynaturzeń życia seksualnego...

J.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg