Biśnik 06.04.2004 08:23

Jak obecnie oceniana jest przez Kościół działalność o. Mateo Ricciego i innych jezuitów, którzy zapoczątkowali działalność misyjną w Chinach. Chodzi mi szczeg. o tolerowanie przez nich chińskiego kultu przodków i innych tradycji chińskich. Jak się to ma do inkulturacji. Znane mi są b.pozytywne wypowiedzi Papieża n/t o.Ricciego. Czy o.Ricci ma szansę na beatyfikację? Z góry dziękuję za odp. i pozdrawiam.

Odpowiedź:

Czyjekolwiek szanse na beatyfikację trudno ocenić, bo nie mamy wglądu w odpowiednie materiały. Skoro jednak papież pozytywnie się o nim wypowiadał, to zapewne istnieją.
Jak zapewne pytającemu wiadomo, w działalności misyjnej Kościół stara się dziś odróżnić dwie sprawy: Dobrą Nowinę i kulturę europejską. Przekazując Ewangelię nie musimy prowadzić europeizacji. Można ją głosić nie niszcząc rodzimych zwyczajów i tradycji (o ile oczywiście nie są wprost sprzeczne z wiarą chrześcijańską). Czasami trzeba im po prostu nadać nowy sens. Podobnie jak to zresztą zrobili Ci, którzy niegdyś wieść o Chrystusie przynieśli nam.
Jezuici w Chinach tak właśnie starali sie robić: głosić Ewangelię, ale szanować miejscowe zwyczaje. Na ile im się to udało odpowiadający nie potrafi powiedzieć. Faktem jest, że ich oponentom wydawało się, że posunęli się za daleko...

Zainteresowanych (zdaje się, że pytający wie na ten temat znacznie więcej) warto odesłać TUTAJ

J.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg