18.02.2004 10:15

czym jest grzech ciężki? czy jest jakiś spis grzechów ciężkich?

Odpowiedź:

Najlepiej przeczytać co temat grzechu napisano w Katechizmie Kościoła Katolickiego 1846-1864 Kliknij TUTAJ

Dwa najbardziej chyba interesujące Cię punkty brzmią:

1857 Aby grzech był śmiertelny, są konieczne jednocześnie trzy warunki: "Grzechem śmiertelnym jest ten, który dotyczy materii poważnej i który nadto został popełniony z pełną świadomością i całkowitą zgodą".

1858 Materię ciężką uściśla dziesięć przykazań zgodnie z odpowiedzią, jakiej Jezus udzielił bogatemu młodzieńcowi: "Nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij, nie zeznawaj fałszywie, nie oszukuj, czcij swego ojca i matkę" (Mk 10, 19). Ciężar grzechów jest większy lub mniejszy: zabójstwo jest czymś poważniejszym niż kradzież. Należy uwzględnić także pozycję osób poszkodowanych: czymś poważniejszym jest przemoc wobec rodziców aniżeli wobec kogoś obcego.

Nie ma katalogu grzechów ciężkich, gdyż ten sam czyn może być grzechem ciężkim lub lekkim w zależności kilku różnych okoliczności. Na przykład inaczej jest gdy dziecko kradnie w sklepie lizaka, inaczej, gdy bandzior kradnie samochód, a jeszcze inaczej, gdy ktoś kradnie komuś list (niewielka wartość materialna) by potem ośmieszyć tę osobę przez publiczne odczytanie listu. Wiedza na ten temat to całe księgi, w których szczegółowo tego rodzaju zagadnienia są omawiane, a i tak ich autorzy nieraz miewają wątpliwości.
Najlepiej przyjąć zasadę, że każdego zła trzeba unikać. Ostatecznie grzech lekki to także zło, tyle że mniejsze...

J.