06.11.2003 18:16

czy Hare Kryszana to sekta. Proszę o odpowiedź gdyż przeczytalem kilka materialow na ten temat oraz mam kolegow krysznowcow i nie wydaje mi sie aby Hare Kryszna byla sektą. Z gory dziekuje za odpowiedz.

Odpowiedź:

Z punktu widzenia wielu ludzi w Kościele – tak. Wszystkie polskie ośrodki zajmujące się sektami podają Hare Kriszna w swoich wykazach.
Problem w tym, że mamy w kwestii terminologii małe zamieszanie. Otóż Słowo "sekta" (od łac. "secare" - odcinać, odrąbywać) - oznacza "grupę religijną, która oderwała się od któregoś z wielkich Kościołów panujących, wielkiej religii czy grupę izolującą się od ogółu społeczeństwa, silnie akcentującą rolę przywódcy. Nie znaczy to, że należy zaraz uważać daną grupę za bardzo niebezpieczną dla społeczeństwa. O takich grupach mówi się raczej sekta destrukcyjna. Trzeba jednak zauważyć, że Hare Kriszna niektórzy właśnie do sekt destrukcyjnych zaliczają...

Inne właściwości sekt to: podszywanie się pod grupę religijną, kulturalną lub terapeutyczną; kierownictwo typu charyzmatycznego, odwołujące się do nadprzyrodzonego autorytetu; dobrowolność uczestnictwa; chociaż nie każdy może zostać członkiem sekty, to jednak przynależność do niej nie jest obowiązkowa; przekonanie członków o ich wyjątkowości i wyłączności; ślepe podporządkowanie się członków przywódcom ruchu - władza totalitarna; zastosowanie rozbudowanego systemu kontroli, zakazów i kar, oraz technik psychologicznych; bezkompromisowa, radykalna postawa członków sekty wobec świata i uznawanych wartości, często połączona ze ślepym fanatyzmem; darmowa praca członków dla grupy i przywódcy, izolację od świata zewnętrznego wynikającą z własnego, odrębnego, najczęściej opozycyjnego systemu wartości; silna więź wewnętrzna, najczęściej dla jej członków jedyna, a także wymóg bezwzględnej lojalności; kierowanie się woluntaryzmem w postępowaniu; tendencja do jednostronnej interpretacji doktryny i zawężenia kultu; fanatyzm w wyznawaniu prawd i zamknięcie na wszelki dialog z obcymi.

red.