DZUWIK 04.06.2003 09:35

DLACZEGO LUDZIE Z WSZYSTKICH RZECZY ROBIĄ PROBLEMY ???
ONI ZACHOWUJA SIE JAK FANATYCY CIAGLE PISZĄ CZY TO JEST GRZECH ALBO OBAWIAM SIE ŻE ZGRZESZYŁAM ????
PRZECIEZ TO JEST NIENORMALNE JAKBYM SIE MIAŁA PRZEJMOWAĆ KAZDYM GLUPSTWEM TO BYŁABYM CHYBA NIENORMALNA

Odpowiedź:

Różnie to bywa. Są ludzie, którzy mają chyba zbyt skrupulatne sumienie dopatrując się w niektórych czynach zła. Są jednak i tacy, których sumienie słusznie nazywa jakiś czyn grzechem, ale poszukują zrozumienia. Staramy się odpowiadać i jednym i drugim. A tak na marginesie.... Wszystko to wskazuje, że tzw. samoocena jest zazwyczaj bardzo nieobiektywna. Dobrze, że kiedyś będzie nas sądził Bóg, a nie nasze dobre czy złe samopoczucie....

J.

Pytania z dnia...

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8

Pytanie #5115294

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus,

Mam pewien dylemat związany z moimi prośbami w modlitwie. W każdej modlitwie wieczornej i porannej czuję, że powinienem modlić się o życie i zdrowie dla mojej rodziny, bo oni tu na ziemi sa dla mnie najważniejsi. Intencja pewnie dobra, lecz niepokój i strach przed utratą powoduje, że takie proszenie to z 2/3 modlitwy mojej. Czasami czuję, że tak powinienem się modlić i ciężko polemizować z takimi myślami. Ostatnio stwierdziłem, że spróbuje wszystkie te prośby zanosić przed niedzielną Mszą Świętą, a w ciągu tygodnia tylko prosić o wysłuchanie błagań sprzed Mszy.

Czy to dobry pomysł? Może ma Odpowiadający jakieś rady dla osób w podobnej sytuacji? Jest we mnie lęk, że coś może im grozić albo że moje natrętne myśli źle życzące zostaną wzięte za prawdziwie moje, albo że zły zacznie działać, czego nie chce i proszę Boga o obronę.

I tak przy okazji, czy jest potrzeba modlitwy o bezpieczeństwo, życie i zdrowie, gdy nikomu nic nie dolega? W sensie, czy samo zawierzenie się Bogu i prośba o łaski i błogosławieństwa nie zawiera w sobie prośbę o ochronę życia i zdrowia - które są darem i dobrem? Trochę filozoficzne pytanie, ale nie umiem się odnaleźć. Po stracie dwóch bliskich osób ten strach zakrzątał mi głowę. I choć wiem, że winić się nie mogę, to pojawia się poczucie "a może byś wybłagał ratunek dla nich"... Nie wiem, co o tej mojej sytuacji myśleć, bardzo bym prosił o odpowiedź i rady.

Bóg zapłać