Marker 12.11.2022 19:20

Szczęść boże.
1. Czy można mówić o zaistnieniu grzechu, gdy się nie miało kompletnie żadnej wiedzy lub świadomości? Np. przez całe życie nie wiedziałem, że robienie tatuaży jest grzechem i czy po śmierci może mi to zostać policzone, czy brak wiedzy może mnie całkowicie z tego usprawiedliwić?
2. Czy przy robieniu odpustu zupełnego jest jakaś kolejność, że pierwsze trzeba się pomodlić w intencjach Ojca świętego, a potem czynność odpustowa, czy można pierwsze zrobić czynność odpustową, a potem modlitwę w intencjach Ojca świętego? Bo ja tak zrobiłem i się zastanawiam.

Odpowiedź:

1. Nie wiem czy robienie tatuaży jest grzechem. Jest? Może ze względu na treść niektórych. Albo ze względu na próżność, która każe się trwale "upiększać:. Szkodliwość dla zdrowia... Cóż, to chyba zależy od wielkości tatuażu i zdrowia delikwenta... Dlatego na pytanie nie odpowiadam. No bo, jak pisałem, grzechem to zło zawinione przez człowieka. Robienie sobie tatuaży mi się nie podoba, ale czy to zaraz złe?

2. Kolejność nie ma znaczenia. No, może prócz kolejności "spowiedź - Komunia". Ta spowiedź czy dokładniej, stan łaski uświęcającej, to jedna musi być, gdy ktoś przystępuje do spełniania warunków zyskania odpustu...

J.