Gość 15.04.2022 14:07

Szczęść Boże!

W kontekście do poprzednich odpowiedz innych użytkowników i moich osobistych przemyśleń, nasuneło mi sie parę pytań:

1. Czy przejechanie się autobusem/pociągiem bez biletu jest grzechem?

2. Czy można zawrzeć związek małżeński z osobą, która nie może mieć dzieci, np ze względów że jest bezpłodna. Przecież w Piśmie świętym wiele było przypadków, że te co uważano za bezpłodne rodziły, dzięki Bogu. A nawet jeżeli miała by nie urodzić, to czy nie można by było wtedy adoptować dzieci z domu dziecka? Czy to nie liczyło by sie jako rodzina, i był by grzech zawszeć z taką osobą związek małżeński? Czy to niesprawiedliwe wtedy, że takie osoby bezpłodne nie mogą nic zrobić?

3. Czy w Wielki Czwartek, Piątek, Sobotę można sprzątać, pracować, grać w gry?

4. Czy w Wielki Czwartek i Wielką Sobotę, można jeść mięso i jeść więcej razy niż 3 tak jak w Wielki Piątek czy Środę Popielcową?

5. Jak chodzę do spowiedzi, to robie rachunek sumienia na kartce (odręcznie), aby niczego nie zapomnieć, przygotowuje sie po prostu i jak jestem u spowiedzi, to przy wyznawaniu grzechów, czytam z kartki te które zrobiłem, ale nie zabiera mi to żalu za grzechy itd. Tutaj pan powiedział w 1 pytaniu, że grzechy mówimy z głowy, nie z kartki. Mnie na przykład ks pochwalił w spowiedzi, za to że sie tak przygotowuje i na tej kartce pisze, by niczego nie zapomnieć. To w końcu mogę się tak spowiadać, czy to jakiś grzech?

6. Jak zachować się w sytuacji, gdy wyzywają, obrażają, albo nie dają przejść dziewczynie (na przykład bym szedł z moją dziewczyną), czy nie powinienem stanąć w jej obronie? Inaczej przecież zabraknie nam odwagi czy męstwa oraz co to za chłopak, który nie obroni swojej dziewczyny? I jak wtedy zareagować? Czy pobicie kogoś, albo uderzenie, czy jakieś przepychanki, będą wtedy grzechem?

Czekam na odpowiedź :)

Odpowiedź:

1. Zasadniczo tak. Ostatecznie za skorzystanie z tej usługi należy się opłata. Za coś trzeba zapłacić za paliwo, z czegoś zapłacić pensję pracownikom itd.

2. Niepłodność nie jest przeszkodą do zawarcia małżeństwa. Chyba że ktoś wiedząc o tym taką informację by przed przyszłym współmałżonkiem zataił. Istnieje za to przeszkoda niemocy płciowej. Tu chodzi o niezdolność do współżycia seksualnego...

3. Tak.

4. W Wielki Czwartek nie ma ograniczeń. W wielką Sobotę zwyczajowo zachowuje się wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, ale ścisłego obowiązku nie ma.

5. Czemu wszystko rozpatrywać zaraz w kategorii grzech/nie grzech? Po prostu spowiadanie się z kartki wydaje się przesadą. Tak uważa wielu spowiedników.

6. Należy bronić słabszych (w tym przypadku dziewczynę), ale atakowanie agresorów, których jest więcej i którzy zaczepiają słownie jest co najmniej nieroztropne. Bo znacznie bezpieczniej jest po prostu się oddalić. I nie dać się sprowokować.

J.