Gość 29.12.2021 20:24

Mam 3 pytania związane z tajemnicą spowiedzi. Pierwsze nasunęło mi się, gdy czytałem o włączeniu do KPK zakazu rejestrowania przebiegu spowiedzi. Sam zakaz nie jest nowy, ale teraz jest już częścią KPK.

Kiedyś czytając książkę na temat spowiedzi ("Spowiedź bez końca") natknąłem się na radę by po spowiedzi robić sobie notatki. Tak też przez pewien czas robiłem. Zwłaszcza, że często miałem różne pytania, które powtarzałem po kilka razy. Stwierdziłem, że zapiszę sobie odpowiedzi i ew. będę do nich wracał, gdy najdą mnie wątpliwości. Teraz jednak zastanawiam się - czy tak wolno? nie mam jakichś wyrzutów sumienia bo robiąc to przez myśl mi nie przeszło, że może to być coś niewłaściwego, niemniej ciekawi mnie jak to faktycznie jest - czy to już, objęte zakazem "rejestrowanie spowiedzi"?

Drugie pytanie - penitent, choć formalnego zakazu nie ma, nie powinien o swojej spowiedzi mówić. Czasami jednak wydaje mi się to uzasadnione. Przykład: miałem kiedyś pytanie dotyczące wypełniania obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej niedzielnej w sobotę wieczorem - moja mama powiedziała mi, że swego czasu pytała o to spowiednika i on jej to wyjaśnił i te wyjaśnienia przekazał mnie. Rozumiem, że w takiej sytuacji można selektywnie ujawnić treść spowiedzi?
Trzecie pytanie - zakazane jest publikowanie treści spowiedzi we wszelkiego rodzaju mediach. Rozumiem, że chodzi tutaj o szczegółowy zapis przebiegu spowiedzi, a nie ogólne opisy takich czy innych spraw poruszanych w jej trakcie, bez podania personaliów spowiednika i penitenta. Takie są przecież bardzo liczne nawet na tym portalu. Dobrze rozumuję?

Odpowiedź:

1. Tajemnica spowiedzi dotyczy spowiednika, nie penitenta. Penitent też nie powinien rozpowiadać i trąbić co i jak, ale nie jest to bezwzględnie wymagane. Wiadomo, może chcieć się kogoś poradzić w tej samej sprawie, w której radził się w spowiedzi. Natomiast nagrywanie spowiedzi wiąże się profanowaniem tego sakramentu. I to coś zupełnie innego, niż zapisywanie na własny użytek rad spowiednika.

2. Jak wyżej

3. Liczne na tym portalu? W charakterze poradzenia się. Nikt jeszcze nie zgłaszał tu pretensji, ze tego typu pytania naruszają tajemnice spowiedzi czy są jej utrwalaniem...

J.

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg