Gość :) 30.11.2021 15:52

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

1.Gadałem o moim koledze i o jego byłej dziewczynie z innymi znajomymi, ale nie wspomniałem w tej rozmowie o tym, że oni już nie są razem. Popełniłem grzech oszczerstwa?

2.Skoro kanonizacja nie dotyczy wiary ani moralności to może być w ogóle nieomylnym orzeczeniem?

3. Papież rządzi całym Kościołem Katolickim czy tylko Kościołem Rzymskokatolickim? Grekokatolicy muszą go słuchać czy nie?

4.Co mam zrobić jeśli ksiądz nie uznaje w spowiedzi czegoś za grzech, a ja uznaję i żałuje za niego?

5.Jaki jest sens czytania ewangelii po łacinie? Kompletnie tego nie rozumiem. Według mnie wierni powinni rozumieć słowo Boże żeby móc nim żyć.
Pytanie o to w czasach gdy mamy prawie wszędzie nową mszę jest chyba nieaktualne, ale kiedyś tak było. Po co to było?

Odpowiedź:

1. A na czym miałoby polegać to oszczerstwo? Bo zazwyczaj to polega ono na mówienie o drugim czegoś złego, co nie jest prawdą. Przemilczenie, że nie są razem raczej trudno uznać za mówienie nieprawdy. A na pewno nie jest robieniem tym ludziom krzywdy.

2. Jakoś tam wiary dotyczy. Na pewno w tej kwestii można i trzeba zaufać, że Kościół się nie myli. Wszak po to są procesy beatyfikacyjne, żeby ta kwestia została dokładnie zbadana, a argumenty za i przeciw dobrze zważone...

3. Papież jest głową zarówno Kościoła rzymskokatolickiego jak i greckokatolickiego.

4. A musisz coś robić? Bo nie bardzo wiem co niby. Nie ma problemu. Bo ksiądz wszystkie grzechy odpuszcza. Nie tylko te, które uzna na grzech. A swoją droga skoro ksiądz w spowiedzi tak ocenił, to pewnie miał rację...

5. No właśnie... Tyle że dawniej sporo więcej ludzi rozumiało łacinę niż dziś...

J.