Gość 99 15.10.2021 19:11
1. Jak można pomnażać łaskę uświęcającą jak się było u
spowiedzi?
2. Skąd się wie że spowiedź nie była świętokradcza?
3. Czy można hipotetycznie po np niegodnym przyjęcia
Bierzmowania wrócić do stanu łaski uświęcającej.
Pytanie czysto teoretyczne co by było gdyby :)
4. Czy po Bierzmowaniu można prorokowaći i apostołować.
5. Czy jęli by się robiło dobre czyny w niebie czy
można sobie podnieść stopień w hierarchii.
6. Co rozumiemy przez kapłaństwo wiernych.
1. Łaska jest zawsze darem Bożym. Pomnożyć się ja da o tyle, że Bóg może nam jej udzielić więcej. A zwykle udziela, gdy człowiek z Bożą łaską współpracuje, to znaczy żyje według tego, co owa Boża łaska w nim działa. To najlepszy sposób otwierania się na kolejne Boże dary. Zawsze jednak laska pozostaje darem...
2. Świętokradzka jest spowiedź, w której ktoś udaje żal albo zataja grzech ciężki.
3. Łaskę uświęcającą po grzechu ciężkim przywraca Bóg w sakramencie pokuty i pojednania. Taże grzech niegodnego przyjęcia sakramentu bierzmowania.
4. Wszelkie dary Bożej łaski są zależne zawsze od tego, czy otrzymamy je od Boga czy nie. A dary te nie są po to żeby się nimi chlubić, chwalić czy bawić, ale by służyć nimi Kościołowi, wspólnocie Kościoła.
5. Wydaje mi się, że pojęcie hierachi jest niebianom obce. W prawdziwej miłości (w niebie mamy być doskonali w miłości) nie ma miejsca na "ważniejszy - mniej ważny", "rozkazujący- przyjmujący rozkazy"...
6. Kapłan to zawsze pośrednik między Bogiem a ludźmi. Jedynym jest Jezus, ale my, jego uczniowie,w tym jego pośrednictwie, kapłaństwie uczestniczymy. Jak? Na przykład przez modlitwę wstawienniczą; gdy modlimy się za innych.
J.