Gość 13.10.2021 13:51

1. Czy katolik może słuchać Papieża żyjącego w danym czasie i tylko na nim bazować swoją wiarę? Jako "prosty człowiek" czasem mam wrażenie, że opinie jednego Papieża stoją w sprzeczności ze słowami poprzedników. Czy mogę się tym po prostu nie przejmować i przyjmować poglądy tylko obecnego Papieża, nawet jeśli wydawałoby mi się, że któryś poprzedni nakazywał jednak coś innego?

2. Czy to grzech, jeśli miałoby się nadzieję na to, że Kościół w przyszłości wprowadzi małżeństwa homoseksualne? Bo kiedyś podejście Kościoła było jednak bardzo ostre, teraz jest łagodniejsze i może jakiś kolejny (jeszcze nie obecny) postępowy Papież "przypadkiem" by uznał te małżeństwa. Dla osoby, która jest homoseksualna byłaby to duża ulga, że może bez grzechu z kimś dzielić życie na zasadzie związku.

Odpowiedź:

1. Chyba najuczciwiej byłoby trwać w tym mało wygodnym zawieszeniu i zgodzić się na tę niejednoznaczność. Na pewno jednak papież Franciszek nie jest heretykiem.

2. Z całym szacunkiem i zrozumieniem dla problemu... Czyny homoseksualne są potępione zarówno w tradycji biblijnej jak i Tradycji Kościoła. Przyjęcie że to nie grzech byłoby zaprzeczeniem temu wszystkiemu. Czym byłby Kościół niewierny nauczaniu Chrystusa?

J.

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg