Pytający 12.10.2021 21:28

Króluj nam Chryste!
1. Skoro Eden był na ziemi, to był to jakiś fragment, działka czy cała ziemia była Edenem? A jeśli to był tylko mały, piękny i idealny fragment to reszta była taka (okropna) jaką znamy, czyli np. zwierzęta na siebie polowały? Wiemy coś na ten temat?
2. Czy każde słowo w Biblii jest natchnione? Chodzi mi głównie o takie fragmenty, gdzie np. jest zapisane, że jeśli zrobisz to czy tamto to zostaniesz zabity albo wtrącony do więzienia. Co Bóg miałby chcieć powiedzieć poprzez żydowską regulację prawną, bo i takie regulacje co do życia społecznego i prawa znajdujemy w Biblii.

3. Co znaczą słowa w pieśni: "Ty nas nazwałeś swymi przyjaciółmi, jeśli spełnimy co nam przykazałeś"? Jezus stawia jakieś warunki, że jeśli spełnimy to czy to to dopiero wtedy będziemy Jego przyjaciółmi? Przecież Bóg nas kocha nawet wtedy, gdy Go nienawidzimy. A może takie słowa pasowały autorowi i nie ma co doszukiwać się głębszego znaczenia?

4. Czy to aniołowie będą wylewać czasze na ziemię? Nie brzmi to dobrze, że dobre istoty miałby by zesłać zło przy końcu świata. Jak pochodzić do tego proroctwa: dosłownie czy metaforycznie? Z tego co mi się wydaje, wtedy przyjdzie szatan i weźmie to co do niego należy i tych, którzy chcą do niego należeć.
5. Jak to jest z przystępowaniem raz w roku do Komunii? Katolik powinien w okresie wielkanocnym do Niej przystąpić, ale czy może przystąpić do Komunii raz w roku np. w okresie zwykłym, czy to przystąpienie do Komunii Świętej raz w roku ma się odbyć konkretnie w okresie wielkanocnym?
Bardzo dziękuję za rozwianie moich wątpliwości.

Odpowiedź:

No tak...

1. Nie wiemy gdzie był Eden. Ale skoro człowiek został z niego wygnany, to raczej był częścią świata. Piękną i bezpieczna częścią świata.

2. Natchnione nie znaczy, że prawo w nim zawarte obowiązuje do końca świata. Chrześcijan obowiązuje wykładnia prawa, którą dał nam Jezus Chrystus. Stary Testament był tylko przygotowaniem do Nowego. Nie był pełnią objawienia o Bogu...

3. To cytat z Ewangelii Jana... A jest przyjacielem Jezusa ktoś, kto śpiewa Mu pieśni, ale na co dzień w ogóle się Jego nauką nie przejmuje i np. okrada swoich pracownikiem nie wypłacając im wynagrodzenia za pracę? Na pewno ktoś taki zasługuje na miano przyjaciela Jezusa?

4. Chodzi o wizję z Apokalipsy? Bóg dopuszcza na ludzkość zło. Bo doświadczenie złą rodzi pragnienie, by go nie było. Inaczej wielu ludzi czynione przez siebie zło lekceważy.

5. W okresie wielkanocnym.

J.

 

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg