Gość 11.07.2021 15:14

Szczęść Boże!
Mam dwa pytania:
1. Jak walczyć z pokusami?
2. Czy Bóg nas karze? Czy np. po śmierci czy jeszcze tutaj na Ziemi doświadczamy kary, np. za grzechy? Czytałem, że to wszystko jest konsekwencją grzechów, zła, a więc Bóg nie karze, tylko pozwala ponosić konsekwencje, w wolności. Jak to jest?
Dziękuję za odpowiedzi!

Odpowiedź:

1. Na tak ogólne pytanie mogę odpowiedzieć tez tylko ogólnie: z pokusami do złego najlepiej walczyć otwierając się na dobro.

Ot, pokusa chciwości. Najlepiej walczyć z nią odkrywając, że z perspektywy wieczności posiadanie pieniędzy nie ma znaczenia, a wręcz może utrudnić dostanie się do nieba. Samo powtarzanie sobie "nie będę chciwy" na dłuższa metę nie wystarczy.

2. Nie wydaje się, by miało sens dywagować czy karze czy nie karze, skoro wiadomo o co chodzi: Bóg może nie obronić człowieka przed jakimś złem, może wystawić go na konsekwencje jego złych czynów. W moim odczuciu jest to kara. Zdaje sobie natomiast sprawę z tego, że stosowanie kar to nie to samo co zemsta. Kara, mądra kara, ma zawsze charakter wychowawczy. Niestety, w sporze o to czy Bóg każe czy nie o takich niuansach jak odróżnianie kary od zemsty i pedagoiczny charakter kary się zapomina.

J.

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg