Gość 09.07.2021 17:37

Szczęść Boże.

1.Czy możliwe jest nałożenie ekskomuniki nieważnej? Co wtedy ma zrobić osoba ekskomunikowana? Np. Ksiądz głosi prawdziwa naukę Kościoła, a biskupowi się to nie podoba (bo na przykład biskup jest heretykiem) i go ekskomunikuje (nieważne?)

2.Co by się stało gdyby ktoś po grzechu ciężkim stracił pamięć obudził się po kilku latach i potem nie pamiętając ze zgrzeszył ciężko przyjął komunie? Czy w tym przypadku przyjęcie komunii przynosiłoby jakieś łaski? W sumie problem nie taki dziwny. Czasami ktoś zapomina, że popełnił grzech ciężki i przyjmuje komunie. Co wtedy? Czy komunia wtedy coś daje?

3.Czemu Kościół przez długi czas tolerował tortury stosowane przez inkwizycje? Samą ideę inkwizycji rozumiem w tamtych czasach ale tortury chyba są niemoralne niezależnie od celu.

4.Czy muszę się zgadzać z każdym stanowiskiem konferencji naszego episkopatu?

Odpowiedź:

1. Istnieje zawsze odwołania się od decyzji biskupa. A swoja drogą.. To kiedy ostatnio słyszałeś, żeby biskup rzucił na kogoś ekskomunikę za herezję?

2. "Więcej grzechów nie pamiętam" - jakoś tak albo podobnie mówimy po wyznaniu grzechów w spowiedzi. Gdy człowiek szczerze chce żyć z Bogiem, a grzechu nie pamięta, to Bóg też mu na pewno go wybaczy.

3. Zobacz TUTAJ

4. Nie. Zgadzać się nie musisz. Ale prawomocność rozporządzeń trzeba by uznać.

J.