Gość 12.05.2021 10:50

Szczęść Boże! Śledzę Księdza na tik toku i pomyślałam, że napisze do Księdza w pewnym temacie. A więc, za trzy miesiące mam 18 lat, a za 2 tygodnie wybieram się na osiemnastkę do kolegi. Czy jeśli wypiję kieliszek lub dwa wódki tzw. „za zdrowie solenizanta”, nie upiję się, „nie urwie mi się film” to czy jest to grzechem? Jeśli tak to lekkim czy ciężkim? Szukałam odpowiedzi i znalazłam je, ale ze skrajności w skrajności i chciałbym poznać Księdza zdanie na ten temat


Na I Komunie i bierzmowanie nie składałam przyrzeczenia, ale kiedy miałam 12 lat byłam na oazie i tam była możliwość podpisania, i starsze koleżanki powiedziały mi, żebym podpisała bo mam jeszcze dużo czasu do tej pełnoletności, a one same nie podpisały, bo miały wtedy po 16 lat i uważały, że im tego nie potrzeba. Szczerze, nie zrobiłam tego w zgodzie ze sobą tak jakby, nie chciałam tego w tamtym momencie, tylko po prostu za ich namową podpisałam i do dzisiaj mam to z tyłu głowy, że złożyłam taką przysięgę, ale z drugiej strony, że nie szła ta inicjatywa ode mnie, nie wiedziałam w tamtym momencie jaką ta przysięga ma wielką wagę, nie byłam jej świadoma. I czuję się jak między młotem a kowadłem.

Odpowiedź:

Pomyłka. Nie jestem księdzem i nie mam konta na Tik Toku

Złamanie zasad Krucjaty Wyzwolenia Człowieka nie jest grzechem. A co do picia i pełnoletniości... Moralności nie mierzy się centymetrem, podobnie nie mierzy się ze stoperem w ręku. Tyle że zaczynać pić od wódki? Nie wydaje mi się to dobrym pomysłem.

J.