Gość 15.04.2021 15:44

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus. Mam kilka pytań.
1. Jaki grzech popełnił Mojżesz, że nie wszedł do Ziemi Obiecanej?
2. Czy popieranie rewolucji mającej na celu przywrócenie ładu moralnego na zachodzie jest grzechem? Nie wydaje mi się, żeby dało się jeszcze przywrócić normalność np. w USA demokratycznymi sposobami...
3. W ogóle w jakim zakresie KK narzuca poglądy polityczne? Bo ostatnio powątpiewam czy moje są właściwe. Np. skłaniam się ku popieraniu autorytaryzmu. Sądzę, że ludzie nie umieją korzystać z demokracji.
Dziękuję z góry i pozdrawiam.

Odpowiedź:

1. Zobacz TUTAJ

2. Dla chrześcijan cel nie uświęca środków. Nie można czynić czegoś złego z zamiarem, że to doprowadzi do dobra. Rewolucje to jak rozumiem przemoc, zniszczenie i temu podobne. Nie wolno czegoś takiego robić by przywracać porządek moralny. To byłoby dopuszczenie większego zła niż to, z którym próbuje się walczyć. Zresztą... Natura ludzka jest jaka jest; jest skażona grzechem. Okoliczności moga sprzyjać temu, ze staje się lepszym, a mogą też sprzyjać demoralizacji. Zawsze są to jednak tylko okoliczności. Decyzja czy wybieram dobro czy wybieram zło zawsze zależy od człowieka, nie od okoliczności.

3. Politycznych poglądów Kościół nie narzuca. Nie każe wierzyć ani w monarchię czy inne formy autorytatyzmu, ani w demokrację. Każe czynić dobro, każe mieć na uwadze dobro nie tylko swoje, ale też bliźniego. Każdy ustrój polityczny ma zaś swoje zalety, ale ma i wady.

J.