Gość377 12.04.2021 21:00

1. Jakiś rok temu zrozumiałem, że źle przystępowałem do spowiedzi (nie przygotowywałem się odpowiednio do nich i nie podawałem ilości grzechów), więc wykonałem porządny rachunek sumienia i wyznałem na spowiedzi wszystko co byłem w stanie zapamiętać, wyznając też to, że kiedyś źle wykonywałem spowiedź. Ale wtedy nie wiedziałem, że w takich sytuacjach należy przeprowadzać spowiedź generalną obejmującą grzechy z całego życia. Nie podałem też ilości przy grzechach, których liczby nie znałem, a w innym pomyliłem się o połowę. Czy ta spowiedź jest ważna? Czy mogę nadal przystępować do zwykłych spowiedzi bez przeprowadzanie tej generalnej?

2. Czy zadośćuczynienie za grzechy może być wykonane po dłuższym czasie, niekoniecznie po spowiedzi? Chodzi mi tu głównie o pobranie pirackich wersji gier (większość z nich obecnie kupiłem w legalnych kopiach) i przeczytanie pewnej książki opublikowanej za darmo w internecie przez fanów ku irytacji jej autora (ponieważ jest płatna), w tym przypadku dopiero zaczynam myśleć o kupnie.

Odpowiedź:

1. Skoro ksiądz przyjął spowiedź, nie dopytywał, a udzielił rozgrzeszenia, na pewno ta spowiedź była ważna. I nie trzeba się martwić, czy przypadkiem, żeby przystąpić do Komunii, nie należałoby jej powtórzyć.


2. Zadośćuczynienie należy spełnić jak najszybciej. Na pewno nie należy go odkładać, gdyby to miało byc dalsze korzystanie z owoców grzechu. Ale skoro książka już przeczytana, to nie jest t taka sytuacja...

Aczkolwiek zawsze się będę zastanawiał jak to jest, że ktoś, kto ileś tam książek przeczytał bo je wypożyczył, a nie kupił, teraz domaga się kategorycznie, aby jego książkę przeczytać mogli tylko ci, co kupili.

J.

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg