Owen 13.02.2021 14:48

To ja może sprecyzuję.

Mieszkam w Wlk. Brytanii znajomi przeszli na islam. W ogóle to sytuacja była dziwna, bo myślałem, że u nich dzieci nie mają wyboru religii. Oni go synowi dali. Młody zdecydował, że też przejdzie na islam robil to świadomie.

Nie sądzę by wiedział co robi, że opuszcza jedyną prawdziwą religię, bo na dobrą sprawę jego rodzice tez tego nie wiedzieli (gdyby to wiedzieli, to by nie stawali się muzułmanami).

Ale faktem jest, że świadomie wybrał inną religię.

Odpowiedź:

To w nawiązaniu do pytania zadanego pod adresem https://zapytaj.wiara.pl/pytanie/pokaz/661e9b ?

Trudno jest jednoznacznie ocenić postawę tego chłopca. Ma jedenaście lat. Jest więc przez prawo kościelne uznawany za małoletniego. Ale nie jest wedle tego prawa dzieckiem - bo ma więcej niż 7 lat. A co za tym idzie uznawany jest za osobę używającą rozumu (dzieci, czyli osoby poniżej 7 roku życia uznaje się za osoby nie używające jeszcze rozumu czyi nie odpowiadają one jeszcze za swoje czyny). 11-latego odpowiada więc za to co robi. Z drugiej strony trudno tu mówić o jakiejś pełnej odpowiedzialności.

A ta naprawdę to problem rozważania tej odpowiedzialności ma sens dopiero wtedy gdyby ten chłopak chciał wrócić do Kościoła. Tyle że wtedy nie będzie mu się robiło z tego powodu przeszkód..

J.

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg