Gość 16.01.2021 06:14

1. Czym dokładnie jest wspólnota siostry Chmielewskiej? Czytałem, że w zasadzie nie można jej nazywać "zakonnicą", bo to nie jest zakon. Chodzi mi o Wspólnotę "Chleb Życia"? Czym to jest z punktu widzenia prawa koscielnego?

2. Czy każda zakonnica musi nosić habit? Pytam bo w USA wiele zakonnic ubiera się normalnie. Wyglądają tak jak każde inne kobiety (może trochę skromniej ubrane i bez makijażu). Czemu w Polsce tak nie ma? Czy to co się dzieje w USA jest zgodne z nauczaniem Kościoła?

3. Czy zakonnica moze być zwolniona ze swych ślubów i np. zawrzeć małżeństwo po opuszczeniu zakonu? Czy Kosciół uważa porzucenie stanu zakonnego za grzech?

Odpowiedź:

1. Wedle informacji w Wikipedii wspólnota ta "osiada prawną formę świeckiego stowarzyszenia". Nie jest więc instytutem życia konsekrowanego.

2. Nie musi. Zależy to od statutów zgromadzenia. W Polsce działa sporo instytutów bezhabitowych.

3. Nie ma problemu, by odejść z zakonu czy zgromadzenia po ślubach czasowych. Po ślubach wieczystych potrzeba zazwyczaj dyspensy Stolicy Apostolskiej. Dokładniej wyjaśniono to w prawie kanonicznym, w części poświęconej zasadom wyjścia z instytutu. Zobacz TUTAJ

J.