Gość 10.11.2020 16:39

Jestem 26 letnim mężczyzną.
Czy oglądanie na Netflixie seriali i filmów od 16 lat z wulgarnym i czasami seksualnym językiem, przemocą i scenami seksualnymi (...) to grzech? Dodam, że mam na myśli przewinięcie scen seksualnych.

Odpowiedź:

Jeśli coś nie jest pornografią (tzw filmy erotyczne do nich już się zaliczają) to trudno to jednoznacznie ocenić. Wiele zależy od tego kto ogląda, jak często ogląda, jaki ma to na niego wpływ. Eliminując z oglądania sceny erotyczne pokazujesz, że nie jesteś w tym oglądaniu bezrefleksyjny. Trudno jednak decydować za Ciebie. To Ty w sumieniu musisz rozstrzygnąć, czy powinieneś oglądać.

Człowiek zazwyczaj w jakimś stopniu nasiąka tym, czym się otacza - książki filmy, muzyka itd. Stąd częste oglądanie np. filmów z wulgarnym słownictwie czy też słuchanie tego typu muzyki ma na człowieka jakiś wpływ. Pytanie czy nie za wielki, czy nie jest to już nasiąkanie tym złem zbyt mocne, trzeba zostawić sumieniu człowieka, który się na korzystanie z tego typu treści decyduje. Trudno ocenić za niego.

Proszę zwrócić uwagę: niektóre utwory rapowe to jeden wielki bluzg. Słuchający uważają, że ten rodzaj "muzyki", taki agresywny tekst, dobrze ich wyraża, identyfikują się z tym. Już samo to świadczy o nich nie za dobrze. Ale jest jeszcze coś: słuchanie tego typu utworów wzmacnia w nich takie tendencje, a być może nawet i je nakręca. Nie jest obojętne czym się otaczamy, bo tym w mniejszym czy większym stopniu nasiąkamy...

J.

 

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg