Gość 06.09.2020 03:47

Czym jest droga neokatechumenalna? Czytałem o niej pobieżnie w internecie, ale w dalszym ciągu nie rozumiem tego czym jest?

Czy możnaby mi "łopatologicznie" wytłumaczyć jej założenia? Podobno jej zwolennicy praktykują Komunię Świętą pod obiema postaciami? Prawda to?


PS

Wiem, że niektórzy biskupi zakazują jej w swych diecezjach. Czemu?

Odpowiedź:

Raczej nie jestem w stanie napisać artykułu na ten temat... No bo skoro pytający już czytał, to pewnie wiele wie. Z drugiej strony jeśli nie zrozumiał, to czy ja wytłumaczę?

Wydaje mi się, że najlepiej zobaczyć TUTAJ albo i do spisu artykułów na ten temat, TUTAJ

Najkrócej: idea wspólnot neokatechumenalnych zakłada, by skoro dziś chrześcijanie przed przyjeciem chrztu nie przechodzą katechumenatu, to zorganizować go tym, którzy już zostali ochrzczeni. Tak by wiedzieli w co wierzą i jak powinni żyć.

O stosunku do neokatechumenatu poszczególnych biskupów wiele powiedzieć nie mogę. Wiem tyle, że jeden z nich całą diecezje chciał w tym duchu kształtować :) Ale statut tego ruchu jest zatwierdzony przez Kościół.

O ile mi wiadomo faktycznie w neokatechumenacie praktykuje się Komunię pod dwiema postaciami. Nic nadzwyczajnego, w mojej diecezji od dawna, jeśli to nie jest zbyt kłopotliwe w wielu parafiach, przynajmniej od czasu do czasu w ten sposób Komunii się udziela. Chodzi o czytelność znaków. Przecież oprócz "bierzcie i jedzcie" padają też słowa "bierzcie i pijcie"...

J.