Katolik z Lublina 14.06.2020 17:58

Szczęść Boże,
nasunęło mi się następujące pytanie dotyczące sakramentów.
Dlaczego księża mogą odprawiać mszę świętą na całym świecie bez pozwolenia, a muszą posiadać zezwolenie biskupa na słuchanie spowiedzi i udzielanie rozgrzeszenia?
Z Bogiem

Odpowiedź:

Kanon 967 § 2. stanowi:

Ci, którzy posiadają habitualne upoważnienie do spowiadania, czy to na mocy urzędu, czy też udzielenia go przez ordynariusza miejsca inkardynacji albo miejsca stałego zamieszkania, z tego upoważnienia mogą wszędzie korzystać, chyba że w poszczególnym przypadku sprzeciwiłby się ordynariusz miejsca, z zachowaniem przepisów kan. 974, §§ 2 i 3.

Czyli jeśli ktoś ma takie pozwolenie od własnego ordynariusza, to ma je na z całym świecie. Chyba że lokalny biskup zabroni. Oczywiście konkretny proboszcz też może nie chcieć, żeby np. jakiś ksiądz, który przyjechał w odwiedziny, siadał w parafii w konfesjonale. Tp proboszcz odpowiada za całokształt życia religijnego w parafii.

 A dlaczego specjalne zezwolenie? Przed pozwoleniem na spowiadanie trzeba sprawdzic kwalifikacje. To znacznie trudniejsze w weryfikacji niż sprawdzsnie, czy ktoś umie odprawić msze czy powiedzieć kazanie.

J.

 

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg