Gość 30.04.2020 17:05

1Czy głosowanie na polityków jest grzechem ciężkim? Bo wiadomo nie ma idealnych ludzi, a trzeba wybrać najlepszego kandydata, dla jednych idealny jest taki, dla drugich inny co zrobić kiedy czasami niektórzy kandydaci proponują jakieś sprzeczne z naszą wiarą poglądy, to już wogóle nie głosować?

2. Czy wyrzucenie do kosza rzeczy pobłogosławionych to ciężki grzech? Właściwie chodzi mi np o taki pobłogosławiony obraz z kościoła, drewniana rama, szklana oprawka, kiedy mi się On rozbije, to każdą najmniejszą część mam traktować jak pobłogosławioną i nie wyrzucać do kosza?


3. Czy okłamanie policjanta w celu żeby nie zapłacić mandatu jest grzechem ciężkim, pomijając oczywiście ocenę moralną czy to co zrobiłem łamie jakieś przykazanie.

Odpowiedź:

1. W demokracji na kogoś głosować trzeba. Bo nie pójść na wybory to najgorszy wybór. Należy wybrać takiego czy takich, którzy w moim odczuciu najlepiej zadbają o dobro wspólne. Szeroko rozumiane dobro wspólne. Trzeba więc uwzględnić wiele różnych aspektów ich postaw, nie tylko jeden. I zastanowić się, co ważniejsze.

2. Obraz to niekoniecznie szyba czy rama. Ale pobłogosławionego obrazu nie powinno się wyrzucać do kosza.

3. Ciężar grzechu kłamstwa zależy od tego, jakie zło się tym kłamstwem wyrządziło. Nie jestemw  stanie nawet w przybliżeniu powiedzieć, gdy chodzi o okłamywanie jakiejś konkretnej osoby, ale nie wiem o co chodzi.

J.