Gość 04.04.2020 13:56

1.Czy muszę się tego słuchać co papież mówi na temat pestycydów i elektrowni jądrowych ?Bo to jednak nie do końca sprawa wiary i moralnosci czy energia jądrowa jest bezpieczna i czy pestycydy są ok - chyba ze sie myle ?
2.Czy wywiady prasowe stanowią nauczanie oficjalne papieza ;czy mamy obowiązek posłuszeństwa woli i rozumu wobec tego?
3.Czy listy apostolskie orędzia należa do oficjalnego nauczania ?


"Stąd też, jak podkreślił, jego prywatna opinia co do elektrowni jądrowych związana jest z kwestią bezpieczeństwa. „Ja nie korzystałbym z elektrowni jądrowych dopóki nie będzie zagwarantowane całkowite bezpieczeństwo korzystania z nich” – mówił Franciszek. Przypomniał tragedię jaka wydarzyła się w Czarnobylu na Ukrainie. W tym kontekście Papież wskazał też negatywne skutki działań człowieka dla środowiska naturalnego. „Myślę, że przekroczyliśmy ostatnią granicę: pestycydami w rolnictwie, sposobami hodowli drobiu. Lekarze mówią matkom, by nie dawały go jeść dzieciom, bo do hodowli wykorzystuje się hormony szkodzące zdrowiu. Wiele rzadkich chorób, które mamy dzisiaj wynika ze złego korzystania ze środowiska” – podkreślił Papież." - https://www.vaticannews.va/pl/papiez/news/2019-11/pielgrzymka-franciszek-japonia-konferencja-prasowa.html

https://www.przewodnik-katolicki.pl/Archiwum/2018/Przewodnik-Katolicki-13-2018/Wiara-i-Kosciol/A-jesli-papiez-sie-myli
Tutaj ksiądz M.Tykfer pisze:
" Posłuszeństwo to nie dotyczy jednak wszystkich możliwych wypowiedzi papieża, spontanicznych rozmów, wywiadów prasowych czy nawet homilii, wygłaszanych w Domu św. Marty. Z tymi wszystkimi wypowiedziami można polemizować. Benedykt XVI już jako papież również opublikował książki z teologii, które jego zdaniem nie należały do oficjalnego nauczania i mogły podlegać (podlegały zresztą!) dyskusji.
Owo religijne posłuszeństwo, o którym pisze niemiecki kardynał, dotyczy tych wypowiedzi, które stanowią oficjalne nauczanie papieża. W przypadku Franciszka należeć do niego będą encykliki Lumen fidei i Laudato si’ albo adhortacje Evangelii gaudium i Amoris laetitia. Z pozostałymi wypowiedziami Franciszka można swobodnie, choć z szacunkiem, dyskutować – bez obaw, że podważa się autorytet papieża."

Odpowiedź:

Proszę się kierować tym, co napisał autor artykułu.

J.