Marian 29.02.2020 21:39

Szczęść Boże. W smutku i rozpaczy po stracie najbliższej osoby nurtuje mnie pytanie jak jest tam , po drugiej stronie. Czy po śmierci dusza zaraz wędruje do czyśćca , piekła czy nieba , czy poprostu czeka "śpiąc" na koniec świata i zmartwychwstanie ciała i duszy. Pan Jezus na krzyżu mówi do jednego z łotrów " jeszcze dziś będziesz ze mną w raju" , to by raczej znaczyło , że dusza nie czeka na koniec świata. Z drugiej zaś strony Łazarz został wskrzeszony po kilku dniach (juz cuchnał),gdzie wiec była jego dusza ? My katolicy tak wierzymy , ale co z innymi, ateistami , buddystami , hindusami czy nawet Żydami.Co z ludźmi którzy zmarli wieki , a nawet tysiace lat przed nami ? Prosze o odpowiedź , bo nurtują mnie te przemyślenia i nie znajduję odpowiedzi.

Odpowiedź:

Kościół uczy, że zaraz po śmierci czeka człowieka sąd szczegółowy i po tym sądzie idzie do nieba czyśćca albo piekła. Nie czeka na zmartwychwstanie. W dniu ostatecznym natomiast odbędzie się sąd ostateczny, taki bardziej ogólny.W  wszyscy zmartwychwstaną. Mowa o tym w Katechizmie Kościoła Katolickiego. Szczególnie istotne w odpowiedzi na tę kwestię są dwa punkty:

1022 Każdy człowiek w swojej nieśmiertelnej duszy otrzymuje zaraz po śmierci wieczną zapłatę na sądzie szczegółowym, który polega na odniesieniu jego życia do Chrystusa i albo dokonuje się przez oczyszczenie, albo otwiera bezpośrednio wejście do szczęścia nieba, albo stanowi bezpośrednio potępienie na wieki.

1038 Zmartwychwstanie wszystkich zmarłych, "sprawiedliwych i niesprawiedliwych" (Dz 24, 15), poprzedzi Sąd Ostateczny. Będzie to "godzina, w której wszyscy, którzy spoczywają w grobach, usłyszą głos Jego: a ci, którzy pełnili dobre czyny, pójdą na zmartwychwstanie życia; ci, którzy pełnili złe czyny - na zmartwychwstanie potępienia" (J 5, 28-29). Wówczas Chrystus "przyjdzie w swej chwale i wszyscy aniołowie z Nim... Zgromadzą się przed Nim wszystkie narody, a On oddzieli jednych ludzi od drugich, jak pasterz oddziela owce od kozłów. Owce postawi po prawej, a kozły po swojej lewej stronie... I pójdą ci na mękę wieczną, sprawiedliwi zaś do życia wiecznego" (Mt 25, 31. 32. 46).

Inne katechizmowe wyjaśnienia na ten temat znajdziesz TUTAJ

Co z ateistami, buddystami itd.... Najlepiej zajrzyj do artykułu "Zbawienie bez chrztu"

J.

 

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg